Gıda Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda sizleri gıda zehirlenmesi hakkında bilgilendirerek, öncelikle, hangi besinler gıda zehirlenmesi yapar sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Sonrasında da gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır, bunun yanıtlarını alacağız. Yediğimiz yiyecek, ve içtiğimiz içeceklerin bize yararı olması gerekirken, neden gıda zehirlenmesine sebep olurlar, isterseniz zaman kaybetmeden bu bilgileri sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Hangi Besinler Gıda Zehirlenmesi Yapar?

-Et ürünleri, ve tavuk ürünleri bakteri ile temas etti ise gıda zehirlenmesine neden olur.
-İyi pişmemiş kırmızı et; ve kümes hayvanlarının eti gıda zehirlenmesine neden olur.
-Yemeklerin bir saatten uzun süre buzdolabının dışında kalmış olması
-Süt ve süt ürünlerinin buzdolabının dışında uzun süre bekletilmiş olması
-Meyve suları, ve süt ürünlerinin pastörize edilmemiş olması
-Bozulmuş yumurta
-Dondurulmuş gıdaların uzun süre dışarıda kalmış olması
-İstiridye, ve balığın çiğ tüketilmesi
-Meyve, ve sebzelerin iyi yıkanmadan tüketilmesi
-İshal olan; ya da kusan biri ile aynı yiyeceklerin tüketilmesi
-Nasıl olduğu bilinmeyen suların içilmesi

Gibi nedenler; ve besinler dolayısı ile gıda zehirlenmesi zaman zaman kaçınılmaz bir hal alabilmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Gıda zehirlenmesine neden olan bir besin tüketilmiş ise, bir zaman sonra mide bulantısı başlar. Bunu tekrarlanan mide krampları takip eder. Bu belirtilerin sonrasında ise kusma, ve ishal görülür, bazı durumlarda ishalin kanlı olması da söz konusu olabilir. Eğer gıda zehirlenmesinin belirtileri arasında yer alan bu unsurları sırası ile yaşamakta iseniz, hiç zaman kaybetmeden, size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Belirtmiş olduğumuz belirtilerin kendiliğinden geçmesini bekleyecek olursanız, mide ile ilgili kramp problemleriniz bir haftaya kadar devam edebilir. 2 – 3 gün süren ishaller, ve 1 – 2 gün boyunca devam eden kusmalar oluşabilir.

Gıda zehirlenmesi belirtileri arasında, üşüme hissi, 38 dereceden daha yüksek ateş; ve iştah kaybı da sayılabilmektedir. 1 – 2 gün içerisinde hafiflemesi gereken belirtiler eğer daha uzun süre devam ediyorsa, kusma ya da ishal ile birlikte kan geliyorsa, kişi konuşmada zorlanıyor, çift görme problemleri yaşıyorsa, hiç zaman kaybetmeden, kendisine en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Gıda zehirlenmesinde görülen belirtiler, kişide su, ve mineral kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle pek çok problem yaşanabilir, müdahale edilmediği takdirde bayılmalar söz konusu olabilir. Bu nedenle genellikle bu gibi durumlarda sağlık kuruluşlarına başvurulduğunda, hastalara serum takılarak müdahale edilmektedir. Hastanın iyi takip edilmesi esastır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası