Kegel Egzersizleri Nedir?

Basit egzersizler grubunda yer alan kegel egzersizler, basit olmanın yanında, pelvik taban kaslarını güçlendirmek için yapılırlar. Sadece erkekler değil, kadınlar tarafından da yapılan kegel egzersizleri, sağlık ve mutluluk için sıklıkla erkekler tarafından uygulanır. Genel olarak, pelvis kaslarının sıkılıp gevşetilmesi ile yapıldığını söyleyebiliriz. Kegel egzersizleri nedir, kegel egzersizleri nasıl yapılır, kegel egzersizlerinin faydaları nelerdir? Bu soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Kegel Egzersizleri Nedir?

Pelvik kasları güçlendirmek için yapılan egzersizlere kegel egzersizleri adı verilmektedir. Genel olarak üreme organlarının ve mesanenin daha iyi ve sağlıklı çalışmasını sağladığını belirtebiliriz. Pelviste bulunan kasların, belirli sayılarla ve aralıklarla kasılıp gevşetilmesi sureti ile yapılmaktadır.

Pelvik taban kasları, ilerleyen yaş ile birlikte gevşemeye başlar. Buna, kilo alıp verme, kabızlık, yaşlanma ve geçieilen ameliyatlar gibi pek çok etken örnek olarak gösterilebilmektedir. Hamilelik de, pelvisteki kasların zayıflamasına, doğum ile birlikte neden olabilmektedir.

Kegel Egzersizlerinin Faydaları

Genel olarak, kegel egzersizlerinin, partnerinizle olan birlikteliğinizde daha etkin olmanızı sağlaması dolayısı ile faydalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sadece bu değildir. Sağlık açısından pek çok yararının bulunduğunu unutmamak gerekir.

Vajinal bölgede bulunan kasların çalışmasını ve güçlenmesini sağlayan kegel egzersizlerinin faydaları arasında bu kasların rahatlaması da yer almaktadır. Kadınların eşleri ile daha kolay birliktelik yaşamasını sağlayan kegel egzersizleri bunun yanında, doğumun daha kolay gerçekleşmesini de olanaklı hale getirir.

Hamilelik sırasında yapılan kegel egzersizleri, kalça, mesane ve vajina kaslarının güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede pelvik kaslar sağlamlaşacağı için, doğum esnasında daha az kasılma yaşanır. Daha kısa sürede gerçekleşen doğum, hem öncesi, hem de sonrasında annenin rahat edebilmesini sağlamaktadır.

Menopoz döneminde kadınlarda daha az Östrojen hormonu salgılandığını biliyoruz. Bu nedenle vajina kasları başta olmak üzere pelvik kaslar zayıflamaktadır. Ancak kegel egzersizleri bu kasların güçlenmesini ve daha sıkı olmasını sağlayarak kadınları menopoz dönemine hazırlaması ile de bilinir.

Erkeklerin de partnerleri ile olan birlikteliklerinin süresini uzatan kegel egzersizleri, prostata karşı da koruma kalkanı oluşturur. Kegel egzersizleri yapan erkeğin pelvik bölgesinde hızlanan kan akışı, birliktelikten daha fazla keyif alınmasını olanaklı hale getirmektedir. Prostata bağlı sorunları azaltan kegel egzersizleri, idrar kaçırma probleminin de önüne geçer.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Her yaşta insan rahatlıkla kegel egzersizlerini yapabilir. Ancak en iyi sonucun elde edilmesi için doğru uygulama yapmanın gerekli olduğu unutulmamalıdır. Peki ne yapmalı, pelvik kaslarınızı nasıl bulmalısınız?

İdrar yaparken, idrarınızı bir kaç kere tutun ve sonrasında bırakın. Bu şekilde ilk olarak pelvik kaslarınızın yerini doğru olarak tespit etmiş olacaksınız. Sonrasında yapmanız gereken bu kasları sıkmak ve gevşetmekten ibarettir.

Eğer evli iseniz, elinizi içeri sokabilir ve yine kaslarınızı sıkıp gevşeterek pelvik kaslarınızın yerini bulabilirsiniz. Sonrasında sıkma ve gevşetme hareketlerini yine aynı şekilde yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası