Hamilelikte Yapılabilecek Egzersizler

Hamileyken egzersiz yapılabilir mi? Hamilelikte egzersiz yapmanın faydaları nelerdir? Hamilelikte yapılabilecek egzersizler nelerdir? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun yanıtını yazımızın ilerleyen bölümlerinde alabilecek olan anne adayları, hamilelikte yapacakları bilinçli egzersizle, hem bebek için, hem de kendileri adına doğru bir uygulama yapmış olurlar. Peki hamilelikte yapılabilecek egzersizler hakkında bilmemiz gerekenler neler? İşte bu sorular, ve daha fazlası…

Hamileyken Egzersiz Yapılabilir Mi?

Her şeyin öncesinde şunu bilmelisiniz: hamile olan anne adayının, vücudunun ağırlık merkezi, gebelik döneminin öncesine göre değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik nedeni ile, omurgada problem yaşanmasını olabildiğince önlemek adına, anne adayının hamilelik süreci boyunca egzersiz yapması önerilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir detayın olduğunu da unutmamak gerekir: Gebelik döneminde egzersiz yapacak olan anne adayının, hem spor eğitmeni, hem de uzman doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Hamilelikte Yapılabilecek Egzersizler Nelerdir?

Yürüyüş: Gebelik döneminde de dahil olmak üzere, herkesin kolaylıkla yapabileceği, günlük ihtiyaçların da devam etmesi için önerilen yürüyüşün, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, belirli molalar verilerek yapılması önerilebilmektedir. Çünkü annenin vücudundaki ağırlık noktası öne doğru kayar; ve yürüyüş yaparken zorlanabilir. Bunun yanında, yaz aylarında, vücut ısısı zaten normalden yüksek olan anne adayının yürüyüş yapması biraz daha zorlaşabilir. İşte bu nedenden dolayı, yürüyüşün yapılacağı saatin, ve yürüyüş sırasında kullanılacak olan giysilerin doğru bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Eğer anne adayı, hamilelik sırasında yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirebilirse, bunu doğum sonrasında da yapabilir, ve hamilelik kilolarından kurtulması da daha kolay bir hal alır.

Yüzme: Özellikle yaz aylarında anne adaylarına önerilen bir diğer egzersiz de yüzmedir. Havuzlardan çok denizlerin tercih edilmesi, ve yüzme sırasında anne adayının gözetim altında tutulması önemlidir. Su altına dalmak, nefesi tutmak gibi, anne adayını zorlayacak egzersizlerin yapılması riskli olurken, suyun üstünde, belirli molalar verilerek, suyun kaldırma kuvvetinden de yararlanmak sureti ile yapılabilecek olan yüzmenin, anne adayının tüm kaslarının çalışmasını olanaklı hale getireceğini belirtmeliyiz. Hiç bir şekilde, bebek, ya da anne adayının hayatını riske atacak hareketlerin yapılmaması ise önemlidir.

Peki ya hamilelik döneminizi yatarak geçirmeniz gerekiyorsa nasıl egzersiz yapabilirsiniz? Her şeyin öncesinde doktorunuzun, sizin, ve bebeğinizin sağlık kontrollerinizi yapmasının sonrasında yapacağınız egzersizlere onay vermesi gerekmektedir. Bu noktada, gerekirse yatarak dahi, kaslarınızı çalıştıracak hareketler yapabilirsiniz. Sandalyede oturarak da egzersiz yapabileceğiniz gibi, germe, açma, nefes egzersizleri… gibi pek çok şeyi de doktorunuzun onayını alarak evden çıkmanıza gerek dahi kalmadan yapabilirsiniz.

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Her şeyin öncesinde spor sağlık demektir. Gebeli döneminde egzersiz yapan anne adayı kendini iyi hisseder, ve sağlıklı olduğuna inanır. Bunun yanında, doğumun kolay geçmesi olanaklı hale getirilebilir. Tek dikkat edilmesi gereken konu, anne adayının düzenli olarak kontrol edilmesi; ve nabzının ölçülmesi gerektiğidir. Gerekli zaman aralıkları ile mola verilmesi de önemlidir… Hele ki anne adayı egzersize gebelik dönemi öncesinde başlamamışsa…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası