Duruş Bozukluğu Egzersizleri

Duruş bozukluğu, hem omurga, ve özellikle de sırt – bel bölgesinde, boyunda problemlere neden olur; hem de nefes alma konusunda bazı problemlerin yaşanmasına sebebiyet verir. Ama, pek çoğumuzun duruş bozukluğu egzersizlerinden haberi olmadığından, duruş bozukluğu nasıl giderilir sorusunun yanıtlarını da bilmez; ve bu, oldukça önemli sorunu çözemeyiz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere duruş bozukluğu egzersizlerinden söz edeceğiz. Artık daha sağlıklı, kaliteli bir yaşam, sizin için de mümkün olacak…

Duruş Bozukluğu Nasıl Giderilir?

• Bağdaş kurarak yere oturun. Sırtınız düz, karnınız sıkı, omuzlarınız ise geride olmalı; ve kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırmalısınız. Bu pozisyonda iken, karnınızı hareket ettirmeden, sadece göğüs kafesini kullanarak nefes alıp vermeniz gerekmektedir.

• Duruş bozukluğu egzersizlerinden bir diğeri ise şu şekildedir: Yere yüz üstü uzanır; ve kalçanızı olabildiğince yukarı kaldırırsınız. Elleriniz, ve ayaklarınız yere sabit; başınız ise olabildiğince aşağı doğru eğik olmalıdır. Bu şekilde iken, ellerinizi yere olabildiğince bastırmalı, başınızı öne eğerek, omuzlarınızı ise olabildiğince geriye itmelisiniz.

• Bacaklarınızı birbirine yaslayarak, ayakta dik bir şekilde durun. Karnınızı içeri çekip, kalçanızı olabildiğince sıkın. Omuzlarınızı geri doğru iterek, göğsünüzü de gerin. Bu pozisyonda dururken, karnınızı hareket ettirmeden, nefesinizi göğsünüzden almaya çalışın.

• Yere oturun. Bacaklarınızı birleştirip öne doğru düz bir şekilde uzatın. Belinizden yukarısı ise bacaklarınızla bir dik açı oluştursun. Sonra ellerinizi iki yana koyun; ve yere bastırın. Bu şekildeyken göğsünüzü gerin; ve nefesinizi göğüsten almaya çalışın.

• Oturduğunuzda da bacaklarınız ile belinizden yukarısı arasında bir dik açı oluşmalı. Sırtınız düz, kürek kemikleriniz birbirine yakın durmalı; ve karnınızı içeri çekip, göğüslerinizi germelisiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası