Dayanıklılık Sporlarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı yaşam için spor şart; malum, işleyen demir pas tutmaz… Ancak, spor yaparken beslenme, sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Spor yaparken beslenmenin, vücudunuzdaki yağ yüzdesi, yaptığınız egzersizin şekli, şiddeti, ve süresine göre, bu konuda uzman kişiler tarafından düzenlenmesi gerekir. Ancak bu noktada, en çok Protein, ve Karbonhidrat ile, suya gereksinim duyulduğunun da unutulmaması gerekir. Peki spor yaparken beslenme nasıl olmalı? Dayanıklılık sporlarında beslenme nasıl olmalı? Soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

Spor Yaparken Beslenme Nasıl Olmalı?

• Gün içerisinde 3 ana, en az 2 de ara öğün mutlaka tüketilmelidir.
• Tüm ana öğünlerde, mutlaka karbonhidrat içeriği olan bir besin bulunmalıdır. Spor sonrasında karbonhidrat depolarında azalmaların olduğu, bunu tamamlaması gerekenin ise siz olduğunuzu kesinlikle unutmamalısınız.
• İçeriğinde bol lif bulunan besinlere yönelmeli, bu anlamda bol çiğ sebze, ve meyve tüketmelisiniz. Kuru baklagiller de bu anlamda önemlidir. Lif, bağırsak hareketlerinin düzenli olması için gereklidir.
• Gün içerisinde mutlaka bol su içmelisiniz. Çünkü egzersiz sırasında sıvı kaybınız fazla olur; ve bu kayıp sizi performans bakımından düşüşe maruz bırakır. Bu nedenle su önemlidir.
• Ana öğünlerden 1 saat sonra yapılması gereken spor, ara öğünlerden sonra yapılacaksa, aradan en az yarım saat geçmelidir.

Sağlıklı Spor Yapmanın Yolları Nelerdir?

Dayanıklılık Sporlarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Uzun süre yapılan, ancak şiddeti düşük aktivitelere dayanan sporlara dayanıklılık sporları adı verilmektedir. Uzun mesafeli koşu, maraton, kros, kürek… gibi sporları, dayanıklılık sporlarına örnek olarak verebiliriz. Uzun süreli çalışmalar, dayanıklılık sporlarını yapan kişilerin, enerji gereksinimlerinin fazla olmasını gündeme getirir. Bu nedenle, karbonhidrat tüketimi önemlidir.

Kuvvet çalışması yapanların ise protein gereksinimi de yüksektir. Günlük mutlaka alınması gereken vitaminler: A, B, C, E iken, mineraller ise: Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, Demir’dir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası