Ağrılar İçin Yapılabilecek Egzersizler

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde hissettiğimiz ağrı, o bölgede bir problem olduğunun işareti olup, aslında bizden, ağrıyan bölge tarafından talep edilen yardımı ifade etmektedir. Bu yazımızda sizlere, ağrılar için yapılabilecek egzersizlerden söz edeceğiz. Hangi egzersiz neye iyi gelir, ve hangi egzersiz ne işe yarar sorusunun yanıtlarını bulabileceğiniz yazımız içerisinde, aslında egzersizin bir araç olduğunu, ve ağrının daha az algılanmasını sağladığını gözlemleyebileceksiniz.

Hangi Egzersiz Neye İyi Gelir?
Hangi Egzersiz Ne İşe Yarar?

• Yürüyüş: Ağrılar için yapılabilecek egzersizler arasında yer alan yürüyüşün, hafif tempoda; ve mümkün olduğunca temiz havası bulunan bir açık alanda yapılması önerilmektedir. Yürüyüş sadece bedenin değil, aynı zamanda psikolojinin rahatlamasını da olanaklı hale getirmektedir.

• Yüzme: Yüzmenin sadece yaz aylarında, denize; ve havuza girerek yapılabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Pek çok yerde, kış aylarında da, içerisinde, vücut ısısına uygun sıcaklıkta suyun bulunduğu havuzlar, egzersiz olarak yüzmeyi tercih edenlere hizmet vermektedir. Her şeyin öncesinde yüzme, su içerisinde gerçekleştirildiği için beden rahatlar, ve insan hafifler. Bununla birlikte, yüzen kişinin, vücudundaki tüm kaslar dengeli şekilde çalışmaktadır.

• Yoga: Ağrılar için yapılabilecek egzersizler arasında yer alan yoganın, rahat uyumak isteyen; ve stresli kişiler tarafından da yapılması önerilmektedir. Yoga kasları gevşeterek, ruhen de rahatlamayı olanaklı hale getirmektedir.

• Pilates: Beden kaslarının gevşemesini; ve rahatlamasını sağlayan pilates, kadınların evde rahatlıkla uygulayabilecekleri egzersizler arasında yer alması dolayısı ile de tercih ettikleri, ağrılar için yapılabilecek egzersizler arasında yer almaktadır.

• Germe; Ve Esneme Hareketleri: Basit bir şekilde, yataktan kalkmadan önce yapmaya başlayıp, gün içerisinde de devam edebileceğiniz germe, ve esneme hareketleri ile ağrılarınızın şiddetinin azaldığını görebileceksiniz.

• Beden Gücü Aktiviteleri: Bunu yapmak için eşinizin de size yardımcı olması gerekecek belki, ama özellikle baş ağrısı; ve migren ağrılarınıza iyi geleceğini de belirten hastalar olduğunu hatırlatmadan yazımızı noktalamak istemedik…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası