Mide Yanması

Bu yazımızda sizlere mide yanmasından söz ederek, mide yanması nedir; ve mide yanması nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Siz de yemek sırasında, yemekten sonra, ya da yemekten uzunca bir zaman sonra mide yanmasını hissediyorsanız, sizin de bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor demektir. Peki mide yanması nedir; ve mide yanması nasıl geçer? Gelin soruların yanıtlarını birlikte gözden geçirelim…

Mide Yanması Nedir?

Sindirim sisteminde, ağızda çiğnenen besinler mideye gönderilir, ve mide besinlerin değişiminin gerçekleştiği ilk yerdir. Sonrasında değişimi tamamlanan besinler mideden bağırsaklara gönderilir. Mide, besinlerin olması gereken değişimini yaşaması adına, iç yüzeyini kaplayan zarın altında yer alan salgı hücrelerini uyarır. Hücreler bu sırada besinlerin değişim işini gerçekleştirir. Ama tam da bu esnada meydana gelen bir dengesizlik, midenin kendini koruyamamasına, dolayısı ile mide yanması olarak adlandırılan probleme sebep olur. Nedeni, fazladan oluşan mide asitidir. Mide yanmasını önlemek, ve giderebilmek adına uygulanan farklı yöntemler bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Mide Yanması Nasıl Geçer?

• Yemek yeme şeklinizi doğru gerçekleştirin. Ayak üstü tüketilen fast-food besinler, hızlı yenmeleri, ve sağlıksız olmaları dolayısı ile mide yanmasına neden olabilirler. Bu nedenle, sofrada oturarak, ağzınıza aldığınız küçük lokmaları çok çiğneyip yutmayı bir alışkanlık haline getirin. Bunu keyifli bir eylem olarak düşünün. Mideniz de bu sayede, besinler için gerçekleştireceği işlemi daha kolay yerine getirebilir.

• Çok fazla yemek yiyerek tam doymadan masadan kalkmayı alışkanlık haline getirin. Mideniz boş bir torbadır; ve siz içerisine ne kadar yiyecek gönderirseniz, o bir şekilde sığdırmaya çalışacaktır. Bu sırada doyduğunuzu fark etmeyen siz, midenizin sağa sola yalpalayacağını düşünmezsiniz. Belinize sıkıca kemer de takmayın, bu durum da mide yanmasına neden olabilir.

Mide Yanması Nasıl Geçer, Mide Yanmasına Neden Olan Yiyecekler, Mide Yanmasını Önleyen Besinler —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası