Mide Kanaması Nedir?

Mide kanaması problemi dolayısı ile ölen insan sayısı, geçtiğimiz yıllara göre daha az olabilir. Ancak mide kanaması sorunu geçmişe göre daha çok görülmektedir. Bunun nedenlerinden en önemlisi stresli yaşamdır. Diğer neden fazla ilaç kullanımı ve bir diğeri de değişen yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Gelişen teknoloji ile mide kanamasından kolay bir şekilde kurtulmak mümkün olsa da, mide kanaması nedenleri, mide kanaması belirtileri ve mide kanaması nedir sorusunun yanıtlarını bilmek gerekir ki doğru müdahale zamanında yapılabilsin. Bu nedenle size tüm detayları ile mide kanamasını anlatacağız.

Mide Kanaması Nedir?

Bir çeşit iç kanama olan mide kanaması, başta ülser ve gastrit olmak üzere mide problemleri dolayısı ile ortaya çıkmaktadır. Eğer hastada mide ülseri varsa, mukozanın tahrişi, mide damarının delinmesine neden olur ve beraberinde mide kanamasını getirir. Gastrit dolayısı ile yaşanan mide kanamasında ise midede biriken yaraların kanaması durumu söz konusudur.

Mide kanamasının nedenleri arasında bazen bir basit ilaç kullanımı dahi yer alabilir. Bu nedenle de bilinçsiz ilaç kullanmamak özellikle çok önemlidir. Doktorunuzun önerdiği ilaçları içmeli ve varsa bir sağlık probleminiz de, size ilaç yazan doktorunuza bunu belirtmelisiniz.

Mide Kanamasının Belirtileri

Mide kanaması geçiren kişi kusar. Bu sırada ağzından kan gelir. Bu kanın koyu bir rengi vardır ve kıvam olarak kahve telvesine benzediğini de söyleyebiliriz. Tuvalet sırasında ise kanlı, rengi koyu dışkı ile de karşılaşılabilmektedir. Düşük tansiyon, ağız kuruluğu, susuzluk hissi, baş dönmesi, düşük tansiyon, halsizlik… de mide kanamasının belirtileri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, bayılma ve ileri aşamalarda şok durumu ile karşılaşılabilir ki bu aşamaya gelindi ise hastanın hayati tehlikesi var demektir.

Bir kişinin mide kanaması geçirdiği anlaşılırsa, su da dahil olmak üzere hastaya ağızdan hiç bir şey verilmemelidir. Kustuğunda çıkarttığı kanı geri yutmaması sağlanmalı ve hiç vakit kaybetmeden 112 Ambulans aranmalıdır. Bu sırada hastanın hayati fonksiyonlarını kontrol edebilirsiniz.

Hastaneye ulaştırılan hastanın ilk olarak doktor kontrolü yapılır. Sonrasında gerek görülürse kan takviyesi yapılabilir ve serum verilir. Ardından hastaya endoskopi uygulanır ve sonrasında damardan ilaç verilmeye başlanır.

Endoskopi yapılmasının sebebi, mide kanamasının sebebini anlamaktır. Sonrasında da müdahale ona göre yapılır. Kötü bir mide kanaması durumu söz konusu ise hastaya cerrahi müdahalede de bulunulabilir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası