Kıl Kurdu Nedir?

Kıl kurdu hakkında bilgi vereceğimiz yazımız içerisinde, kıl kurdu nedir, kıl kurdu nasıl dökülür, kıl kurdu belirtileri nelerdir? gibi pek çok sorunun yanıtlarını bulabileceksiniz. Eğer sizin de kıl kurdundan yana bir şüpheniz varsa, ve bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız, gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Kıl Kurdu Nedir?

Enterobius Vermicularis adı ile bilinen, ve boyu genellikle 2 – 5 milimetre arasında değişiklik gösteren kıl kurdu, daha çok okul çağındaki çocuklarda görülmektedir. Ve bu durum Türkiye geneli ile birlikte tüm dünya çapında bu şekilde seyreder. Kabuğu saydam, ve kalın olan D şeklinde yumurtalara sahip olmakla birlikte, çevresini yapışkan bir tabakanın kapladığı kıl kurdu yumurtası bu nedenle el de dahil olmak üzere eşyalara yapışabilmektedir.

Varlığından haberdar olmadığımız, bu nedenle de ağız yolu ile sindirim sistemimize aldığımız kıl kurdu yumurtası, ilk olarak ince bağırsağa gider, ve burada yumurtadan çıkıp, sindirim sistemi içerisinde ilerlemeye; ve erişkin olmaya doğru yol alır. Ve bu aşamadan sonra da çiftleşmeye başlar, ve yeni kıl kurdu yumurtası oluşumu gerçekleşir. Tek bir kıl kurdu 6 hafta boyunca hayatta kalabilmektedir.

Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Kıl kurdu belirtileri arasında yer alan ilk, ve en önemli unsur, anüste meydana gelen kaşıntıdır. Bu kaşıntı daha çok geceleri olur. Kıl kurdunun, bu bölgeye yumurta bırakmasına bağlı bir kaşıntı olduğunu belirtmemiz önemlidir. Apandisite neden olabilen kıl kurdu, özellikle kız çocuklarında idrar yolu problemlerine de sebebiyet verebilmektedir. Gözle görülebilme ihtimalinin düşük olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekir.

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Kıl kurdunun çoğalması, ve ilerlemesinin riskli sonuölar yaratabilmesi dolayısı ile teşhis, ve tedavinin doktor tarafından yapılması önerilir. Doktor tavsiyesi ile, kıl kurdunun dökülmesinde etkili ilaçların tek doz kullanımı dahi yeterli olabilmektedir. Ancak bu ilaçların kafadan kullanımının doktor tarafından dahi tavsiye edilmediğini, mutlaka kıl kurdu varlığından emin olunmasının önemini belirtmeden geçmemeliyiz.

Kıl kurdu, evde bir kişiye geldiği zaman, diğer kişilerde de gözlemlenebileceğini, parazitin bulaşıcı olduğunun da bunun nedeni olduğunu belirtmeliyiz. Biraz önce bunu, kıl kurdunun eşyalara; ve ellere yapışma şeklinde aktarmıştık. İşte bundan dolayı, kıl kurdu nasıl dökülür sorusunun yanıtlarının tüm ev üyeleri tarafından uygulanması gerekir. Bir kişiye doktor önerisi ile ilaç verilmiş ise, evdeki diğer kişiler de bu ilacı içmeli, ve şu önlemleri almalıdırlar:

• Sık sık banyo yapmak
• Elleri iyi yıkamak
• Tırnakları kısa kesmek
• Giysi; ve çarşafları çok sıcak suda yıkamak
• Evi iyi havalandırmak
• İlaç tedavisini bir kaç hafta sonra yenilemek

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası