Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık zaman zaman her insanın başına gelen ve kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Ancak, kalın bağırsak tümörleri, hormonal dengesizlikler, kullanılan bazı ilaçlar, hareketsizlik, yanlış beslenme… gibi pek çok neden kabızlık sebebi olabilir ve bu sorun hastalarda bir yaşam tarzı halini alabilir. Örneğin bazı kanser hastalarının ağızdan beslenmesi söz konusu olmadığı için mideden PEG ile beslenmeleri durumu vardır. Bu amaçla hazırlanmış mamalar bulunmaktadır. Ancak bu mamalardan bazıları da kabızlık sebebi olabilir. Bunun için yapılabilecek çok fazla şey de yoktur; sonuçta hasta ağızdan beslenemiyordur… Peki kabızlık nasıl geçer? Kabızlık için ne yapılır? İşte sizlere ilerleyen bölümlerde kabızlıktan kurtulmak için bazı önerilerde bulunacağız.

Kabızlık İçin Ne Yapılır?
Kabızlık Nasıl Geçer?

■ Kabızlık sorunu, gün içerisinde çok fazla katı beslenen ve yeterince sıvı tüketimi gerçekleştirmeyen kişilerde görülür. Bu nedenle, gün içerisinde olabildiğince bol sıvı tüketmelisiniz. Kabızlıktan kurtulmak için her sıvıdan daha çok suyun önemli olduğunu da unutmamalısınız.

■ Katı beslenme şeklini hepimiz benimsemiş durumdayız aslında. Ancak besinler içerisinde lifin yer alması çok önemlidir. Bu noktada taze sebze ve meyveler ile tahıllar ve kuru baklagilleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Lif miktarı ne kadar çok olursa, kabızlıktan kurtulmak için o kadar önemli adımlar atmış olursunuz. Bir yiyeceğin içerisinde ne kadar lif bulunduğu, o yiyeceği ne kadar çiğnediğinizle alakalıdır. Seçimlerinizi buna göre yapabilirsiniz.

■ Kabızlıktan kurtulmak için aç kalmayı da kendinize yasaklamalısınız. Beslenme düzeniniz şu şekilde olmalı: Az ama sık beslenmelisiniz. Örneğin günde üç ana, üç ara öğün tüketebilirsiniz. Böylece sindirim sisteminiz aktif çalışacak ve kabızlığa neden olabilecek bir durum ortaya çıkmayacaktır. Zaten acıkmadığınız için çok fazla yemek de yememiş olursunuz. Zayıflamak isteyenlere de bu beslenme düzeni önerilmektedir.

■ Bağırsaklarınızın en iyi çalıştığı saatler sabah saatleri ve yemeklerden sonraki zamanlardır. Bu zaman dilimlerinde olabildiğince lavaboya gitmeye alışkanlığı edinin. İnanmayacaksınız ama kabızlık aslında sizin yanlış alışkanlıklarınızdan da kaynaklanabilir. Örneğin, bir lokantaya gittiniz ve orada tuvalete girmek istemediniz. Sebebi? Belki tuvalet pistir. Ancak hiç bir tuvalet, sizin içinizdeki kadar pis olamaz. Ve ondan kurtulmadığınızda belki de katılaşarak kabızlık sebebiniz olacaktır.

■ Hareketsiz yaşam, pek çok soruna neden olduğu gibi kabızlık için de nedendir. Bu nedenle, siz hareketli olursanız bağırsaklarınız da hareketli olur. Bunu unutmayın. Haftada en az üç gün, yarım saatlik yürüyüşler yapın. Bu şekilde bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

■ Kabızlıktan kurtulmak için tükettiğiniz ilaçların uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanımı da bağırsaklarınızı tembelleştirebilir ve ortaya kronik kabızlık çıkabilir. Bu nedenle, doktorunuza danışmadan, müshil içerikli ilaçların uzun süreli ve yüksek doz kullanımını gerçekleştirmeyin. 1 – 2 kullanım için değil, ancak bir kaç kullanım için bu detay önemlidir.

■ Günde bir avuç kuru erik tüketmeyi; ya da sabahları bir fincan kahve içmeyi alışkanlık haline getirin. Kuru eriğin suyunu içmek, hoşafını yemek değildir önemli olan. Daha önce de söz ettiğimiz gibi, posasını alabilmek adına kendisini yemelisiniz. Ancak bu şekilde bağırsaklarınızı çalıştırmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde kuru kayısı da tüketebilirsiniz. Ancak kuru kayısıyı kabızlıktan kurtulmak için tüketecekseniz, akşamdan ılık suyun içerisine koyun ve sabaha kadar şişmesini sağlayınç Aksi halde midenizdeki sıvıyı emerek şişecek olan kuru kayısı da kabızlık sorununuzu tetikleyecektir.

■ Hemoroid ya da çatlakların da kabızlık nedeni olduğunu unutmayın. Bunu anlamak için kaşıntı, ağrı ya da kanama olup olmadığına dikkat edin. Eğer varsa, mutlaka doktorunuza konu ile ilgili danışın.

■ Eğer kronik kabızlık sorununuz oluştu ise kanama ile dışkılama gerçekleşiyorsa, yaşınız 50’den büyük ise kansızlık ya da kilo kaybı gibi problemleriniz varsa… mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası