Kabızım Ne Yapmam Lazım?

Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülen kabızlık, ister kadın, ister erkek, herkesi rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kabızlık sorununuz varsa, yediğinize, içtiğinize, hareketlerinize dikkat ederek, sorunlarınızı daha kolay atlatabilirsiniz. Yazımız içerisinde, kabızım ne yapayım, kabızım ne yapmam gerek, kabızım ne yapmam lazım diyenler için yanıtlar vermeye çalışacağız…

Kabızım Ne Yapmam Gerek?
Kabızım Ne Yapmam Lazım?
Kabızım Ne Yapayım?

■ Kabız olduğunuz zaman yapmanız gereken en güzel şey, gün içerisinde olabildiğince fazla su içmektir. Bir kadın için, içilmesi gereken su miktarı ortalama 2.5 litredir. Sıvı kaybı, kabızlık için en istenmeyen şeylerden bir tanesidir. Ancak eğer alkol ya da kafein tüketimi gerçekleştirirseniz, çok idrar atacağınızdan, vücudunuz susuz kalır ve kabız değilseniz bile kabız olma ihtimaliniz ortaya çıkar. Bu nedenle, kafein ve alkolden olabildiğince uzak durun.

Hemoroide Ne İyi Gelir?

■ İçeriğinde İbuprofen bulunduran ağrı kesicilerin kabızlığa neden olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, eğer ağrı kesici kullanıyorsanız, bunu düzenli gerçekleştiriyorsanız ve kabız iseniz, sorununuzun nedeni kullanmakta olduğunuz bu ilaçlar olabilir. İlacınızı değiştirmeniz gerekmektedir, ancak bunun için önce doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

■ Süt ürünleri, içeriklerinde bulundurdukları Laktoz dolayısı ile midede şişkinliğe neden olurlar. Eğer süt ürünü tüketecekseniz, ya Laktozsuz ya da Laktozunun azaltılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ya da daha az süt ürünü tüketmeyi düşünmelisiniz.

Mide Kanseri

■ Kabızlık dolayısı ile kullanmakta olduğunuz ilaçlar, kalın bağırsağın, kendi başına kasılmasını önleyebilir. Bu tür ilaçların düzenli olarak iki haftadan daha uzun süre kullanımı çok sakıncalıdır. Doktorunuz önermeden kullanmamanız gereken bu ilaçların aynı etkisini, tüketeceğiniz probiyotik ürünler sayesinde de elde edebilirsiniz. Eğer bağırsak hareketlerinizde kalıcı olan bir değişim gözlemliyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

■ İşlenmiş gıdaların içeriğinde, bu gıdaların raf ömrünü uzatan maddeler bulunur ve bağırsaklarınız bunları parçalamakta zorlandığından, kabızlık sorunu gündeme gelir. Bu nedenle, özellikle kabızken işlenmiş gıda tüketimi gerçekleştirmeyin. Ayrıca, lifli gıdaların bağırsaklarda sindirilmesinin daha kolay olacağını unutmayın. Toprakta yetişen, sebze, meyve, kuruyemiş, baklagil gibi lifli yiyecekleri, kabızlık sürecinde tüketin. Ama bunların midede şişkinlik ve gaza neden olabileceğini de unutmayın. Bu nedenle, birden yüklenmek yerine, beslenmenize yavaş yavaş eklemeniz daha mantıklı olacaktır.

■ Kabızım ne yapayım diyorsanız, size önerebileceğimiz bir diğer şey de spor yapmanız olacaktır. Spor yaparsanız midenize daha az kan gider ve bağırsak hareketleriniz hızlanır. Metabolizmanızı hızlandıran bu unsurlar sayesinde, kabızlık probleminizi daha kolay aşabilirsiniz. Yapacağınız her doğru sporun da bu anlamda işinize yarayacağını unutmayın.

Reflü Ağrısını Ne Geçirir?

■ Bağırsaklardaki kasılmaları yavaşlatması dolayısı ile, alınan Demir ve Kalsiyum takviyeleri de kabızlık sorununu ortaya çıkartabilir. Bu nedenle kabız olduğunuz dönemde bu takviyelerden uzak durun. Eğer bu takviyeler size doktorunuz tarafından verildiyse, yan etki söz konusu olduğu için ne yapabileceğinizi de yine doktorunuzdan öğrenin.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası