Hemoroit Nasıl İyileşir?

Pek çok insanı, hayatında en az bir kere yakalayan; günlük yaşamı olumsuz etkileyen hemoroit problemi, erken fark edilecek olursa, kurtulması kolay bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak hemoroitin ilerlemesi durumunda ameliyata; yani cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Ve bunu bizler genellikle istemeyiz. Ancak her ne kadar ameliyattan korkup kaçsak da, hemoroit günlük hayatımızı etkileyecekse, çok da fazla kaçamayız. Peki ameliyata gerek kalmadan, erken fark edilmesi halinde hemoroit nasıl geçer? Hemoroit nasıl iyileşir?

Hemoroit Nasıl İyileşir?
Hemoroit Nasıl Geçer?

■ Her şeyin öncesinde, gün içerisinde en az 2 – 3 litre su içmelisiniz. Hemoroit için risk grubunda, oturarak ya da uzun süre ayakta kalarak çalışanlar ilk sıralarda yer almaktadır. Eğer siz risk grubu içerisinde yer aldığınızı biliyorsanız, hemoroiti önlemek için; ama zaten hemoroit olduysanız ve bunun yeni bir oluşum olduğunu düşünüyorsanız, hemoroitten kurtulmak için, gün içerisinde en az iki litre su tüketmelisiniz. Türk toplumu olarak suyu genellikle çay, kahve, gazlı içecek; ya da hazır meyve sularından alabileceğimizi düşünüyoruz. Ancak hiç biri suyun yerini tutmuyor ne yazık ki… Hemoroit sorununda suyun önemi, dışkıyı yumuşatmasından kaynaklanır. Oysa ki çay; hele bir de koyu ise kabızlık sebebidir. İshal olanlara önerilir. Bu nedenle, su harici hiç bir sıvının kabızlıktan kurtulma anlamında etkili olmadığını unutmamalısınız.

■ Yediğiniz şeylerin baharatlı olmamasına dikkat etmeli, kırmızı et tüketimini olabildiğince aza indirgemelisiniz. Özellikle baharatlı yiyeceklerin, hemoroitten kurtulmanıza değil; hatta açık yarayı daha fazla yakmasına neden olacağını unutmamalısınız. Hemoroit sorunundan kurtulmak istiyorsanız, içeriğinde zeytinyağı ve bol lif bulunan şeyleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Ekmek tercihinde, yulaf ekmeği, tam buğday; ya da çavdar ekmeği tüketimine yönelmeye dikkat etmelisiniz.

■ Propolisin, özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren, cildi sağlıklı bir yapıya kavuşturan etkisini bilmeyen yoktur. Lanolin ve vazelin de etkili maddelerdir. Bu nedenle, hemoroit sorununuz varsa, içeriğinde bu üç ismi, yani propolis, lanolin ve vazelini bulunduran kremleri kullanmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Kılcal damarları güçlendiren, kara iyileştirip iltihap ile savaşan, antibakteriyel ve antioksidan etkileri olan propolis, çok uzun zamandan bu yana hemoroit sorunu için kullanılmaktadır. Söz konusu bu doğal kremlerin kullanımı her yaş grubu için uygundur.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası