Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Hazımsızlık, gastrit ve şişkinlik gibi problemler zaman zaman hepimizin başına gelen, kimi zaman yediğimiz – içtiğimiz şeylerle, kimi zaman da psikolojik durumumuzla alakalı sindirim sistemi problemleridir. Hazımsızlığa ne iyi gelir önemli bir sorudur ve yanıtını bilmemiz gerekir. Aksi halde bir yere sığamadığımızı düşünebiliriz. O halde hazımsızlığa iyi gelen bitkiler ve hazımsızlığa iyi gelen çaylar hakkında bilgilerimizi hemen sizlerle paylaşalım.

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

■ Rezene Çayı: Hazımsızlığa iyi gelen bitkilerden bir tanesi olan rezene, genel olarak mide problemlerinin çözümünde kullanılmaktadır. Etkin sonuç elde edebilmek için günde 2 – 3 fincan içilebilir. Bir tatlı kaşığı rezeneyi bir bardak kaynamış suyun içerisine atıp beş dakika kadar bekleyin. Sonrasında süzerek, hazırlamış olduğunuz rezene çayını içebilirsiniz.

■ Papatya Çayı: Gevşetici etkisi bulunan papatya, sadece hazımsızlığa iyi gelmekle kalmaz, bağırsakları yumuşatır ve sakinleştirerek sizin rahat uyumanıza da katkıda bulunur. Hazımsızlığa iyi gelen çaylar arasında yer alan papatya çayını günde üç fincan içebilirsiniz. Hazırlamak için bir bardak kaynar suyun içerisine bir tutam kurutulmuş papatya ya da bir poşet papatya çayı atın. Ortalama beş dakikalık demlenme süresinin sonrasında bu çayı içebilirsiniz. Papatyayı güvenilir bir aktardan alın ya da Sağlık Bakanlığı onayı bulunan poşet çayları tercih edin. Aksi halde, tıbbi papatyaya benzeyen seksen farklı çeşit papatyadan, işinize yaramayan bir tür ile kendinize şifa bulmaya çalışabilir

■ Zencefil Çayı: Mide fonksiyonlarını düzenleyen zencefil çayını günde iki fincan içmeniz halinde hem hazımsızlık sorununuzu gidermiş olur, hem de zencefilin önemli faydalarından yararlanmış olursunuz ki bunların arasında soğuk algınlığından ağrı giderme özelliğine kadar pek çok şeyi sayabiliriz. Zencefil çayını yapmak için bir tatlı kaşığı kurutulmuş toz zencefili bir bardak kaynar suyun içerisine koyun ve beş dakika kadar bekleyin. Eğer taze zencefil kullanacaksanız, bir parmak kadar zencefili önce soyun, sonrasında ince dilimlere ayırıp bir bardak kaynar suyun içerisine ekleyin ve iki dakika kadar kaynatın. Sonrasında yine beş dakika demlenmesini bekleyin ve süzerek için.

Su: Hazımsızlığa su da iyi gelmektedir ve saf su, içeriğinde en doğal mineralleri barındırmaktadır. Her ne sebeple içemiyor olursanız olun, günde en az bir litre su içmelisiniz. Telefonunuza, su içmeniz gerektiğini hatırlatan programlar yükleyin; yanınızda su taşıyın, masanızın üzerine su koyun… Ama suyu mutlaka için. Unutmayın: Su hayattır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası