Bağırsak Sağlığı İçin Ne Yemeli?

Sindirimin gerçekleşmesi için en önemli organlar arasında bağırsak da yer almaktadır, ve yazımız içerisinde sizlere bağırsak sağlığı için neler tüketebileceğinizden söz etmeye çalışacağız. Bağırsak sağlığı nasıl korunur sorusunun yanıtları arasında yer alan, bağırsak sağlığı için ne yemeli sorusunun da yanıtları arasında bulunan besinler ile ilgili bilgileri, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz…

Bağırsak Sağlığı Nasıl Korunur? Bağırsak Sağlığı İçin Ne Yemeli?

Sarımsak

Günümüzde uzmanların pek çoğu, bağışıklık sisteminin bağırsaklarda olduğuna kanaat getirmiş bulunmaktadırlar. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendiren bir etki gösterir, bununla birlikte probiyotik özelliği vardır. Bağırsak sağlığına bu anlamda da katkı sağlayan sarımsak, zararlı maddelerin bağırsaklardan atılmasını olanaklı hale getirmektedir.

Pırasa

İçeriğinde bol miktarda enzim, flavanoid, ve lif bulunduran pırasa, bu anlamda, bağırsak sağlığının korunmasına katkı sağlayan özellik göstermektedir. Pırasanın içeriğinde yer alan bu ögelerden yararlanmak adına onu, olabildiğince az pişmiş, ve az yağlı, az tuzlu şekilde tüketmek gerekmektedir.

Yer Elması

İçeriğinde doğal bir probiyotik olan İnülin’i bulunduran yer elması, hem kalori bakımından düşüktür, hem de tokluk hissi vererek, bağırsakların gereğinden fazla çalışmasını önler, ve böylelikle de bağırsak sağlığına katkı sağlamış bulunur.

Turp

Salatalarımıza, yemeklerimize lezzet veren turp, içeriği sayesinde, bağırsak içerisinde bulunan, ve bağırsak sağlığı açısından yararlı olan bakterilerin daha çoğalmasını olanaklı hale getirir. Sindirimi kolaylaştıran turpun ayrıca, tok tutucu özelliği de bulunmaktadır.

Kuşkonmaz

Bağırsak duvarının yenilenmesine katkı sağlama özelliği bulunan kuşkonmaz, kilo vermeyi desteklemektedir. Vücut için tokluk hissi sağlayan kuşkonmazın ayrıca, bağırsak sağlığına yararlı bakteriler için doğal ortam sağladığını belirtmeyi de unutmamalıyız…

Havuç

İçeriğinde doğal prebiyotik bileşenler bulunan havuç, bağırsak sağlığı için ne yemeli sorusunun yanıtları arasında yer alırken, cilt güzelliğine katkı sağlayan etkisi ile de bilinmektedir.

Zerdeçal

Bağırsak sağlığının korunmasına katkı sağlayan zerdeçalın, bağırsaklardaki problemleri giderebilme özelliğinin bulunmasının yanında, beyin sağlığına olan olumlu etkilerini de belirtmeden geçmemeliyiz…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası