Bağırsak Parazitlerinin Zararları

Her yaşta insanda görülebilen bağırsak parazitlerinin zararları, daha çok çocukları olumsuz yönde etkilemektedir. Tek hücreli olan bağırsak parazitleri, gözle görülmeden ağız yolu ile vücuda alınabilmektedirler. Bunun sonucunda yumurtaları bağırsaklara yerleşen bağırsak parazitlerinin, bir çeşit enfeksiyon hastalığı olduğunu belirtebiliriz. Amip, Giardiya gibi küçük; ya da şerit, kıl kurdu, kancalı solucan gibi bağırsak parazitlerinin bazıları zararsız şekilde bağırsaklarda yerleşik hayat sürerken, bazıları ise özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Peki bağırsak paraziti nasıl önlenir?

Bağırsak Parazitlerinin Zararları

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi bağırsak parazitlerinin bazıları zararsız şekilde, bağırsaklarda yaşamlarını sürdürür ve varlıklarından haberdar olunamayabilir dahi. Ancak bazen söz konusu parazit sayısı fazla olabilir ya da çocuğun direnci düşük olduğu için, gelişim sürecinde olan çocuk, bağırsak parazitlerinin zararlarından olumsuz yönde etkilenebilir.

Çocuklarda Bağırsak Parazitleri

Özellikle kıl kurdu, gece saatlerinde makat çevresine yumurtalarını bırakır. Bu durum, makat kaşıntısını beraberinde getirir ve en olumsuz etkiler de, çocuğun uyuması gereken gece saatlerinde ortaya çıkar. Söz konusu olumsuzluklar arasında, uykusuzluk, diş gıcırdatma, korkarak uyanma, altını ıslatma… gibi unsurlardan söz edebiliriz.

Söz konusu bağırsak parazitleri, bağırsak solucanı şeklinde ise karında gerginlik gözlemlenebileceği gibi karın ağrısı da ortaya çıkabilir. Sayısı fazla olan bağırsak solucanı, bağırsak tıkanıklığına dahi neden olabilir. Çengelli solucanların varlığı durumunda, hazımsızlıktan karın ağrısına, iştahsızlıktan dolgunluğa, hatta kansızlığa kadar pek çok olumsuz zarar söz konusu olabilir. Yağlı, kokulu, kanlı, sümüksü dışkıya neden olan ishal durumu söz konusu olduğunda, muhtemelen tek hücreli bağırsak parazitlerinden söz edilmektedir.

Bağırsak Paraziti Nasıl Önlenir?

—>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası