Bağırsak Kanseri Belirtileri

Bağırsak kanseri hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazımız içerisinde, bağırsak kanseri belirtileri; ve bağırsak kanseri nedenlerine ilişkin bilgi sahibi olabileceksiniz. İki farklı çeşidi olsa da, bağırsak kanserinin, günümüzde en sık karşılaşılan kanser türleri arasında yer aldığını, hatta, 5. sırada bulunduğunu belirtelim. Kolon kanseri adını daha sık duyduğumuz, bir gerçekç Ancak, rektal kanser de bağırsak kanserinin bir türü olarak gözlemlenmektedir; ve rektumda bulunur.

Bağırsak kanseri genel olarak, gerek kolon, gerekse rektumun, iç yüzeyini oluşturan hücrelerden dolayı gelişmektedir. Rektum, kalın bağırsağın son 20 santimlik kısmıdır. Eğer kanser burada gelişmiş ise, adı rektal kanserdir. Kalın bağırsak ile ince bağırsak arasındaki kısım ise kolondur; ve burada gelişen kanserin adının kolon kanseri olduğunu da belirtmemiz gerekir. Çok sık görülüyor olması dolayısı ile, bağırsak kanseri belirtilerini hepimizin bilmesi gerekmektedir.

Bağırsak Kanseri Belirtileri

• Bir kişi eğer diyet, ya da egzersiz yapmadan, normal şekilde beslenmesine karşın kilo kaybı yaşıyorsa, bu durum mutlaka değerlendirilmelidir. Nedeni bilinmeyen kilo kayıpları, bağırsak kanseri belirtileri arasında da yer almaktadır.

• Kişinin, tuvalete çıktığı zamanlarda, dışkısının rengine mutlaka bakması gerekir. Eğer bu renk, koyu siyah, ya da parlak kırmızı ise; ve, dışkı ile birlikte kan gelmesi durumu da söz konusu ise, bağırsak kanserinden şüphelenilebilir.

• Bağırsak hareketlerinin genellikle düzenli olması gerekir. Örneğin, sağlıklı bir birey, her gün aynı saatte tuvalete çıkabilir. Ancak, bu şekilde bir düzen söz konusu iken, bir anda kişinin, 1 haftadan daha uzun süre kabız, ya da ishal olması, şüphe uyandırabilecek bir durum olarak görülmektedir. Aynı şekilde, dışkı kalın gelirken, birden incelmeye başladı ise, bu da şüphelenilmesi gereken bir durumdur.

• Biraz önce, sebebi belli olmayan kilo kayıplarının, şüphelenilmesi gereken durumlar arasında yer aldığını belirtmiştik. Aynı şekilde, kişinin kendini yorgun hissetmesi, ve nedeni belli olmayan kansızlık; ve demir eksiklikleri de bağırsak kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

• Herhangi bir iştah problemi yaşamayan, düzenli yemek yiyen kişinin, iştah kaybı yaşaması da normal bir durum değildir. Belki sıcak havalar, belki yaşanan önemli stres yaratan olaylar kısa süreli iştah problemleri yaratabilir; ama bu durumun uzaması durumunda mutlaka kontrol gereklidir.

• Kişinin karın bölgesinde ağrı, kramp; ve şişkinlikler hissetmesinin de, dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer aldığını belirtmeliyiz.

Bağırsak Kanseri Nedenleri —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası