Apandisit Patlamasının Belirtileri Nelerdir?

İnsanlar arasında yaygın bir tartışma konusu, apandisitin vücut için gerekli olup olmadığıdır. Bunun kararını veren kişiler, eğer doktorları da onaylarsa, apandisit ameliyatı olarak apandisiti aldırabilirler. Aslında bir problem varsa, erken tedavi ile, sorun çıkmadan halledilebilir. Ancak belirtiler fark edilmez ve apandisit erken tedavi edilmez ise apandisit patlaması ile karşılaşılabilir. İşte bu aşamanın sonrası tehlikelidir. Peki apandisit patlamasının belirtileri nelerdir? Yazımız içerisinde apandisit patlamasının belirtilerini bulabileceksiniz…

Apandisit Patlamasının Belirtileri Nelerdir?

■ Şiddetli karın ağrısı, dikkate alınması gereken ilk belirtidir. Her zaman karın ağrısı apandisit patlamasını işaret etmez, ama apandisit patlamasının geliyor olduğunun sinyallerini verebilir. Bu nedenle, geçmeyen karın ağrısı sorununuz varsa, özellikle de arabada giderken, kasislerin üzerinden geçtiğiniz zamanlarda, öksürürken ya da yürürken hissettiğiniz şiddetli karın ağrılarında, apandisit patlaması aklınıza gelmeli; hatta iltihabın, tüm karın duvarınızı kaplamış olabileceğini düşünerek, en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız

Mide Kanseri

■ Apandisit patlamasının belirtileri arasında yer alan bir diğer şey de mide bulantısıdır. Kusma; hatta iştah azalması belirtiler arasında sayılabilir. Ancak, tek başına mide bulantısının da apandisit patlamasına işaret ettiğini düşünmek çok yanlış olur; çünkü bulantı, bir virüs kaynaklı da olabilir ve herkeste görülebilir. Ama karın ağrısına eşlik eden mide bulantısı varsa mutlaka dikkate alınmalıdır.

■ Apandisit yer olarak bazı kişilerde mesaneye yakın olabilir. Bir iltihap durumu söz konusu olduğunda, bu iltihap mesaneye de bulaşıp, kendisini sık idrara çıkma şeklinde gösterebilir. Eğer buna, idrar sırasında yanma da eşlik ediyorsa, biraz daha temkinli olmanız gerekiyor demektir. Eğer bu belirtiler tek başına gözlemleniyorsa, idrar yolu enfeksiyınları da düşünülebilir. Ancak beraberinde karın ağrısı ve mide bulantısı da varsa, apandisit patlaması akla gelmelidir.

■ Yüksek ateşe eşlik eden üşüme hissi de vücutta iltihap olduğunu gösterir. Ancak bu iltihap illa ki apandisitte olacak diye bir kaide yoktur. Ama beraberinde karın ağrısı da varsa, apandisit patlaması akla gelmelidir.

Reflü Ağrısını Ne Geçirir?

■ Apandisit patlamasının belirtilerinden bir diğeri de kafa bulanıklığıdır. Kafa bulanıklığı her zaman, beyinde var olan bir problemin göstergesi değildir. Vücutta var olan bir iltihap eğer kana yayılırsa, bu durum beyne daha az oksijen gitmesine neden olur ve bu da kafa bulanıklığının sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Aklı karışık olan bir kişide, apandisit patlaması sorunu yoksa, ama kişi yine de tuhaf davranışlar sergiliyorsa, felç geçirdiğini düşünebilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası