Üzümün Sağlığa Faydaları

Üzümü her mevsim rahatlıkla bulabilir; tüketebilirsiniz. Üzüm bulamadığınızı düşünsek dahi kuru üzüme tüm aktarlarda kolaylıkla erişebilirsiniz. Üzüm suyunu içebilir, hoşafını, kompostosunu yapabilir, meyvesini yiyebilirsiniz. Peki üzüm ne vitamini içerir? A, B1, C ve D vitamini bakımından zengin olan üzümün içeriğinde Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Fosfor, Potasyum ve Piridoksin de bulunmaktadır. Peki üzümün faydaları nelerdir? Sizlere ilerleyen bölümlerde üzümün sağlığa faydalarından söz edeceğiz.

Üzümün Sağlığa Faydaları

■ Özellikle kuru üzümün içeriğinde bol miktarda Demir bulunmaktadır. Gün içerisinde tüketilmesi halinde enerji seviyesini yükselten kuru üzüm yorgunluğu azaltır. Tüm bunlara bağlı olarak da gün içerisinde yaşanan stresin önüne geçmiş olur.

■ Üzümün faydaları arasında yer alan kan yapıcı etkisi de herkes tarafından bilinir. Özellikle çekirdekli siyah kuru üzüm kan yapmaktadır. Ancak üzüm suyu içmek ve üzümün kendi meyvesini tüketmek de kan yapımını arttırmaktadır.

■ İçeriğindeki posa dolayısı ile kuru üzüm sindirim sistemi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler, sindirime yardımcı olur. Düzenli tüketilmesi halinde metabolizmayı hızlandırır.

■ İçeriğinde bulundurduğu Magnezyum ve Potasyum sayesinde kuru üzüm vücudun asit dengesinin sağlanmasına katkıda bulunur. Dolayısı ile kalp, böbrek ve romatizma hastalıklarının önüne geçilmiş olur.

■ Menopoz sonrasında görülen Östrojen hormonu eksikliği dolayısı ile Kalsiyum emilimi azdır. Dolayısı ile kemik erimesi problemi ortaya çıkar. Üzümün içeriğinde bulunan Boron minerali ise Kalsiyumun emilimine katkıda bulunur. Kemik sağlığı için gerekli Kalsiyum bu sayede vücut tarafından emilebilir ve Osteoporoz önlenir.

■ Üzümün sağlığa faydaları arasında beyin gücünü arttırmak da yer almaktadır. Düzenli üzüm tüketimi ile birlikte, beyinde zararlı plak oluşumunun önüne geçilir. Bunun yanında Alzheimer hastalığına neden olan serbest radikaller atılır. Hafıza zayıflığı ve beyin yorgunluğu gibi durumlar önlenir. Kısacası vücudun ana kumanda masası gibi bilinen beyin sağlığı için düzenli üzüm tüketimi gerekmektedir.

■ Göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunan kuru üzüm, retina sağlığını koruyan proteinlerin artışında rol oynamaktadır. Bununla birlikte, ilerleyen zamanlarda oluşabilecek olan katarakt problemini de önler. Göz sağlığının uzun vadede korunabilmesi için kuru üzüm tüketmek önemlidir.

■ Kırmızı üzümün içeriğinde bol miktarda Demir, B ve C vitaminleri yer almaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir ve vücut hastalıklara karşı korunmuş olur. Özellikle soğuk havalarda yaşanan üst solunum yolu problemlerinden korunmak için kırmızı üzüm tüketmek önemlidir.

■ İçeriğinde bulundurduğu Flavanoidler sayesinde cildi sıkılaştıran ve elastik yapısını koruyarak kolajen miktarını arttıran üzümün faydaları arasında yaşlanma etkilerini geciktirmek de yer almaktadır. Sağlıklı ve genç görünen bir cilt için üzüm tüketmelisiniz.

■ Antioksidan özellikleri de bulunan üzüm bu sayede, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur ve kanser hücrelerinin büyümesinin ve yayılmasının önüne geçer. Bu anlamda özellikle cilt kanseri üzerinde etkilidir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası