Soya Sütü Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere soya sütü ile ilgili bilgilerden söz ederek, soya sütü nasıl yapılır, ve soya sütü faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını anlatmaya çalışacağız. Eğer siz de soya sütü hakkında bilgi sahibi olmak istiyor, ve soya sütü faydalarından ne şekilde yararlanabileceğinizi öğrenmeyi hedefliyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizi gözden geçirmeye başlayabilirsiniz…

Soya Sütü Nasıl Yapılır?

Soya fasülyesinden elde edilen soya sütünün yapımı için ilk olarak soya fasülyesi ıslatılır, sonrasında da öğütülür. Ve bu işlem sonrasında da süzülerek soya sütü ortaya çıkmış olur.

Soya sütünün içeriğinde A vitamini, D vitamini, E vitamini, Protein, ve Riboflavin yer almaktadır. Soya sütünün içeriği, soya fasülyesinin içeriğinden etkilenmektedir. Bu noktada, tüketilecek olan soya sütünün, GDO’suz soya fasülyesinden elde edilmiş olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Soya Sütü Faydaları

• Soya sütünün içeriğinde fitoöstrojenler bol miktarda yer almaktadır. Bu durum, soya sütü faydaları arasında ilk olarak menopoz dönemindeki kadınlara olan etkilerinden söz etmeyi gerekli kılmaktadır. Menopoza girmeden önce düzenli olarak soya sütü tüketen kadınlarda, menopozun olumsuz etkileri daha az gözlemlenmektedir. Ateş basmalarının azalmasını örnek olarak gösterebiliriz.

• Soya sütü faydaları arasında, kalp – damar sağlığına olan olumlu etkilerinden de söz etmek gerekmektedir.

• İyi kolesterol, soya sütü sayesinde artış göstermektedir.

• Soya sütünün içeriğinde laktoz bulunmamaktadır. Eğer sizin laktoz intoleransı probleminiz var ise, inek sütü yerine soya sütünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. İnek sütü alerjisi olan, ya da hayvansal ürün kullanmayanlar soya sütünü rahatlıkla tercih edebilirler.

• Soya sütü faydaları arasında, zayıflamaya olan olumlu etkilerinden de söz edilmektedir. Buna göre, soya sütü tüketen kişilerin daha kolay kilo kaybı yaşadıkları belirtilmektedir.

Tüm bu bilgilerin yanında, Kalsiyum değeri bakımından zengin olan inek sütünün yanında, soya sütünün içeriğinin Kalsiyum bakımından fakir olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası