Şevketi Bostan Faydaları

Çok eski dönemlerden bu yana alternatif tıp alanında, özellikle Akdeniz ülkelerinde ve Güneydoğu Asya’da kullanılan şevketi bostan bitkisi, hala da kullanılmaktadır. Sizlere bu yazımız ile birlikte şevketi bostan faydaları ve şevketi bostan zararlarından söz edip, bunun yanında şevketi bostan çayı hakkında bilgiler vereceğiz. Pek çok kişi şevketi bostan yemeği de yapmaktadır. Sağlık adına bu kadar yararlı bir bitkinin tüketim alanı da bu denli çok iken mutlaka değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. O halde hemen şevketi bostan bitkisini yakından tanımaya başlayalım.

Şevketi Bostan Faydaları

Kendiliğinden yetişen ve tüylü bir yapısı bulunan şevketi bostan bitkisinin boyu ortalama 70 santim, rengi ise yeşildir. Ancak Ağustos ayında sarı çiçekler açtığını da belirtmemiz gerekir. Peki şevketi bostan faydaları nelerdir?

■ Vitamin mineral bakımından çok zengin olan şevketi bostan bitkisinin içeriğinde en çok Demir, Kalsiyum ve Magnezyum bulunmaktadır.

■ Kızamık, su çiçeği gibi bulaşıcı cilt hastalıklarının tedavisinde, eski Yunan’lılar şevketi bostan bitkisini kullanmaktaydılar.

■ Şevketi bostan faydaları arasında bazı karaciğer hastalıkları ve solunum yolu problemlerine iyi geldiğinden de söz etmek gerekir.

■ Hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri ile birlikte bağırsak kurtlarının giderilmesinde de şevketi bostan bitkisinden yararlanılmaktadır.

■ Sinir ve yorgunluk dolayısı ile ortaya çıkan baş ağrısında şevketi bostan bitkisi kullanılmaktadır.

■ Grip ve soğuk algınlığına bağlı ortaya çıkan balgamın söktürülmesine katkısı vardır.

■ Şevketi bostan faydaları arasında antimikrobiyel etkisinden de söz etmek gerekir. Bu sayede eski zamanlarda AHIV virüsü tedavisinde kullanılıyordu.

■ Adet dönemi ve menopoz gibi durumlarda yaşanan hormon değişikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrısı ve diğer problemlerin giderilmesinde yardımcıdır.

■ Adet sancısının azaltılmasında ve krampların giderilmesinde yardımcıdır.

■ Beyindeki kan dolaşımını arttırır. Dolayısı ile konsantrasyon problemlerini giderir ve hafızayı güçlendirir.

Şevketi Bostan Çayı

Günde iki sefer, aç karna, yemeklerden önce tüketilmesi önerilen şevketi bostan çayı şu şekilde hazırlanmaktadır: İki fincan su kaynatılır ve içerisine iki gram şevketi bostan bitkisi atılır. Ardından kabın kapağı kapatılarak beş dakika demlenmesi sağlanır. Sonrasında süzülerek ikiye bölünüp, aynı gün bitirilmesi gerekmektedir.

Şevketi Bostan Yemeği

*2 tane soğan
*1 kilo şevketi bostan bitkisi
*1 yemek kaşığı domates salçası
*3 tane yumurta
*1 çay bardağı ayçiçek yağı
*1 yemek kaşığı tuz
*3 litre su

■ Şevketi bostan bitkisini yıkayıp tepelerini kesin.
■ Kalan kısımlarını ince şekilde doğrayın.
■ İki litre suyu bir tencerenin içerisine alın ve tuz ile birlikte kaynamaya bırakın.
■ Su kaynadığında içerisine doğramış olduğunuz şevketi bostan bitkisini ilave edin.
■ Bu şekilde on dakika haşladığınız şevketi bostan bitkisini ocaktan alın ve süzün.
■ Bir tavanın içerisine ayçiçek yağını alıp, bu yağda pembeleşene kadar, ince doğradığınız soğanları kavurun.
■ Ardından üzerine domates salçasını ilave edin ve üç dakika daha karıştırarak pişirin.
■ Yumurtaları ekleyip, şevketi bostan bitkisini de tavaya alın ve iki kere karıştırın.
■ Üç bardak suyu ekleyip, şevketi bostan yemeğini kısık ateşte, suyunu çekene kadar pişirin.
■ Sonrasında sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Şevketi Bostan Zararları

Şevketi bostan bitkisi zararlarının olmadığı bilinen bir bitkidir. Ancak her ne kadar böyle olsa da, tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi, kullanımının abartıldığı durumlarda istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. İlaç kullananlar, mide ve sindirim problemleri olanlar, hamile kadınlar ve böbrek hastalarının şevketi bostan bitkisini tüketmemesi önerilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası