Öksürük Nasıl Kesilir?

Soğuk kış günlerinde yaygın olarak soğuk algınlığı, nezle, grip… gibi hastalıklar görülmekte; ve bunların genelinde ise öksürük göze çarpmaktadır. Bu yazımızda sizlere, öksürüğe iyi gelen bitkiler, öksürüğe iyi gelen ballı karışımlar… hakkında bilgilerden söz ederek, öksürük nasıl kesilir sorusunun yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Ama öncelikle şunu belirtelim: Uzun süredir devam eden öksürüklerde mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir. Ama yeni başlayan, ya da hafif seyreden öksürükler için, bu bilgileri değerlendirebilirsiniz.

Öksürük Nasıl Kesilir?

• Kekik: Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer alan kekik, Almanlar tarafından, özellikle öksürük problemlerinde en sık kullanılan bitkiler arasında yer alıyor. Sadece öksürük sorununu çözmekle de kalmıyor, iltihap giderici özellik de gösteriyor; ve zaten kekik, doğal antibiyotikler arasında gösteriliyor. Antibiyotik kullanımının oldukça zararlı olduğu günümüzde kekik kullanımını şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz: 1 – 2 kaşık taze kekik yaprağını ezin, ve sonrasında bir bardak suyu kaynatın. Elde ettiğiniz kaynamış suyu ocaktan alıp, içerisine kekikleri ilave edin, ve kabın ağzını kapatarak bu şekilde 10 dakika kadar bekleyin. Ardından süzüp, elde ettiğiniz kekik çayını içebilirsiniz.

• Badem: Bademin öksürük üzerindeki etkisi, özellikle bronşların yumuşamasına olan katkısından kaynaklanıyor. Bunun için iki kaşık bademi ezin; ve ister bu şekilde, isterseniz de portakal suyunun içerisine karıştırarak tüketin. Günümüzde pek bilinmese; ve denenmese de bademin, geleneksel öksürük tedavisi üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır.

• Zencefil: Zencefil öksürük üzerinde oldukça etkili bitkiler arasında yer almaktadır. Kullanımı için de farklı yöntemler geliştirilmiştir: Kimileri, zencefili bal ile karıştırıp, üzerine limon sıkar, ve bu şekilde tüketir. Ancak bu yöntemin uygulanması doğru değildir. Limonun, balın etkisini azaltma özelliği bulunmaktadır. Ancak zencefil ile balı karıştırıp yiyebilir; ya da yaptığınız zencefil çayını, ballı; ya da balsız içebilirsiniz. Zencefil çayı yapmak için, bir bardak suyu kaynatın, ve ocaktan alıp içerisine bir tatlı kaşığı toz zencefil ilave ederek üzerini kapatıp 5 dakika demlenmesini sağlayın. Ardından süzerek, hazırladığınız zencefil çayına bal ekleyip; ya da eklemeden içebilirsiniz.

Öksürük Nasıl Kesilir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası