Nohutun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı insan, aslında sahip olduğu sağlığın çok büyük bir kısmını tükettiği besinlerden, yedikleri, ve içtiklerinden almaktadır. Günde ortalama üç kilogram yabancı yiyecek, ve içecek vücudumuza, karnımızı doyurmak, ya da keyfimizi yerine getirmek adına onları almamız sebebiyle girmektedir. Nasıl ki kullandığımız ilaçların faydaları, zararları, belirli miktar dozları varsa, aynı durumun, yediğimiz, ve içtiğimiz şeyler için de geçerli olduğunu unutmamamız gerekir. Haftada 2 – 3 öğün kurubaklagil tüketerek sindirim sistemimizi rahatlatacağımızı düşünecek olursak, bu yazımızda sizlere, neden nohut hakkında bilgiler aktaracağımızı daha net anlatabiliriz. İşte bu nedenle, nohutun faydalarını, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

Nohutun Faydaları Nelerdir?

Nohutun faydaları arasında yer alan ilk detay, biraz önce de belirttiğimiz gibi sindirim sistemine olan olumlu etkisidir. Bağırsaklarımızda bulunan zararlı bakteriler, bağırsaklardan nohut sayesinde daha kolay atılır. Yararlı bakteriler ise, yine nohut sayesinde gelişir, vebağırsaklarımızda bulunan yararlı bakterilerin, bağışıklık sistemine olan olumlu etkilerini de unutmamak gerekir.

Ailesinde diyabet hastalarının bulunduğu kişiler de nohutun faydalarından yararlanabilirler. Çünkü bu kişiler, diyabet hastalığı risk faktörlerini taşımaktadırlar; ve nohut, diyabetin önlenmesine olumlu etkiler göstermektedir.

Tansiyon sorununuz varsa, nohut tüketmenizi önerebiliriz, çünkü nohutun, tansiyonu düzenleme etkisi bulunmaktadır.

Az önce bağırsaklardaki yararlı bakterilerin nohut sayesinde arttığını, ve bu sebeple de bağışıklık sistemimizin geliştiğini belirttik. Çünkü, uzmanlar artık, bağışıklık sisteminin bağırsaklarda bulunduğuna kanaat getirmişlerdir. Bu nedenle, nohut sayesinde, bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olarak pek çok hastalıktan korunabilmek mümkündür.

İçeriğinde yüksek oranda lif, ve fosfor bulunan nohut, sadece sindirim sistemi sağlığı için değil, kemik sağlığı için de gereklidir. Çocuklarda kemik, ve dişlerin gelişimi için nohut kullanılması önerilirken, menopoz dönemindeki kadınların da kemik erimesinden korunmak adına nohut tüketmeleri önerilir.

Nohutun Faydaları Nelerdir? Nohutun Zayıflamaya Etkisi, Nohutun Zararları Nelerdir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası