Nohutun Faydaları Nelerdir? Nohut Nasıl Kullanılır?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kurubaklagillerin tüketimi de artacak. Ve kurubaklagiller arasında, içimizi en çok ısıtacak, en bol lezzeti kendisi ile hazırlayabileceğimiz isimlerden bir tanesi nohut. Bu yazımızda sizlere, nohutun faydalarından söz ederek, nohut nasıl kullanılır sorusunun yanıtları hakkında da bilgi sahibi olmanızı olanaklı hale getirmeye çalışacağız…

Nohutun İçeriği Nedir?

Öncelikle, zayıflamak isteyenler için bir detayın altını, yazımızın başında çizelim: Oldukça besleyici olan nohutun kalorisi de, besleyicilik değeri kadar yüksektir. Nohutun 100 gramında, 360 kalori bulunmaktadır. Bu nedenle, zayıflamak isteyenlerin dikkatli olmaları gerekir. Peki bu bilginin dışında, bu bilgi ile ilgilenmeyenler, nohutun içeriği ile ilgili neler bilmeliler?

Lezzetli, ve besleyici olan nohutun içeriğinde bulunan en önemli vitamin B vitaminidir. Bitkisel protein değeri de yüksek olan nohutun içeriğinde bulunan vitaminleri de şu şekilde özetleyebiliriz: Fosfor, Fosfat, Kalsiyum, Demir… Aynı zamanda, nohutun içeriğinde, azot ile birlikte, nişasta da bulunmaktadır… 100 gram nohutun içeriğinde, 61 gram karbonhidrat, 20 gram bitkisel protein, ve 5 gram yağ değerlerinin bulunduğunu, ortalama olarak belirtebiliriz…

Lif içeriği bakımından oldukça zengin olan nohutta, E vitamini, K vitamini, Potasyum, Magnezyum, ve Çinko da bol miktarda yer almaktadır.

Anadolu’da, nohut yetiştiriciliğinin 8000 yıla yakın zamandır yapılıyor olduğu, yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda gözlemlenmiş bulunmaktadır. Fiyatı da oldukça ucuz olan nohutun besin değerinin bu kadar yüksek olmasının sonucu olarak, nohutun bizlere sağladığı faydaları nasıl özetleyebiliriz? Anadolu’da insanlar neden bu kadar çok; ve eski zamanlardan beri nohut yetiştiriciliği yapmışlar?

Nohutun Faydaları Nelerdir? Nohut Nasıl Kullanılır? Leblebi Nasıl Yapılır?  —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası