Nohut Suyunun Faydaları

Yemeklerini severek tükettiğimiz nohutun suyu ile kek yapanlar dahi mevcut. Elbette konumuz nohut suyu ile kek tarifi değil. Nohutun kalbe, cilde… kısacası sağlığa çok önemli faydaları varken, nohut suyunun faydalarının olmadığını düşünmek çok büyük yanlışlık olur değil mi? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, nohut suyu neye yarar sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Artık ne nohutun haşlama suyunu; ne de daha kolay pişmesi için bir gece önceden ıslamış olduğunuz suyunu atacak; hatta kendiniz nohut suyu hazırlayacaksınız. İddia ediyoruz: Bu bilgiler çok ilginizi çekecek ve işinize yarayacak.

Nohut Suyu Neye Yarar?

■ Beden gücünü arttıran nohut suyu, bununla birlikte, erkeklerde sperm sayısını da arttırır. Pek çok erkek, sperm sayısının azlığı dolayısı ile çocuk sahibi olamamaktadır. Bu nedenle nohut suyunun faydaları arasında kısırlık sorununun giderilmesinden de söz edebiliriz.

■ Yaraları hızlı şekilde iyileştiren nohut suyu bununla da kalmayıp, hücre yenilemesine de katkı sağlamaktadır.

Nohutun Besin Değerleri

■ Hastalıklardan koruma özelliğine sahip olan nohut suyunun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek de yer almaktadır. Bu anlamda, kanserden koruduğunu da belirtmeliyiz; çünkü kanserin bağışıklık sistemi zayıflığı ile ilgisi bulunmaktadır.

■ Bel ve kas ağrılarını tedavi etmek nohut suyunun faydaları arasında yer alırken, romatizmal ağrılara da iyi gelme özelliği bulunduğunu belirtmeliyiz.

■ Gargara yapılarak tüketildiğinde nohut suyunun, ağız yaralarına iyi geldiği belirtilmektedir.

Nohutun Faydaları Nelerdir?

■ Nohut suyu aç karna içilecek olursa, hem bağırsakları temizleme; hem de bağırsak kurtlarını yok etme özelliği göstermektedir.

■ Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan nohut suyu, cildi gençleştirebilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası