Nar Suyunun Faydaları

Nar hakkında hepimizin az çok bilgisi vardır. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulundurduğunu bildiğimiz nar, muzda olduğunu bildiğimiz; ancak narda olduğunun genellikle bilincinde olmadığımız Potasyum bakımından da zengindir. Bununla birlikte kansızlık problemi yaşayanlara, nar içerisinde Demirin bulunduğu müjdesini de verebiliriz. Ama diğer meyvelere göre nar yemek biraz daha zahmetlidir. Bu nedenle nar suyuna yönelebiliriz. Peki nar suyunun faydalarını biliyor musunuz? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, genel olarak nar suyunun faydalarından; sonrasında da nar suyunun cilde faydalarından söz edeceğiz. Son olarak da nar suyu ne zaman içilir sorusunun yanıtını verip yazımızı sonlandıracağız. O halde hemen bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım.

Nar Suyunun Faydaları

■ Günde iki bardak nar suyu içerek, zayıflayabilirsiniz. Özellikle göbek eritme konusunda yardımcı olan nar suyu, göbek bölgesindeki yağların erimesine katkıda bulunur.

■ Nar suyunun faydaları arasında, kansere karşı koruyucu etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Prostat kanserinde, kanserin metastaza neden olan hücrelerini öldürdüğü, göğüs kanserinin ilerlemesini durdurduğu, lösemi ve kolon kanseri gibi kanser türlerinde ise ilerlemeyi önlediği, nar suyu hakkında yapılan araştırmalarla ortaya çıkmış bulunmaktadır.

■ Kadınların adet döneminde yaşamış oldukları şikayetleri en aza indirgeyen nar suyunun faydaları arasında adet söktürücü etkisinden de söz etmek gerekir.

■ Kalp hastalıklarının tedavisine katkıda bulunan nar suyu, kan dolaşımını hızlandırır. Damar tıkanıklıklarını ve kalp krizini önlemeye yardımcı olur.

■ Yeşil çayın içeriğinde yüksek oranda antioksidan olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ancak nar suyunda, yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan bulunmaktadır. Bu nedenle, eğer yeşil çayı, tadını sevmemenize rağmen, sağlıklı olması dolayısı ile tüketiyorsanız, artık yerini nar suyuna bırakabilirsiniz.

■ Günde sadece 150 ml nar suyu tüketerek, nar suyunun faydaları arasında yer alan yüksek tansiyonu düşürme etkisinden yararlanabilirsiniz. Ancak bu etki için en az iki hafta nar suyu tüketmeniz gerektiğini de belirtmeliyiz.

■ Diş eti iltihaplanmaları ve ağız yaralarını, düzenli nar suyu tüketimi ile kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz. Bu anlamda, nar suyunu ağzınızı çalkalayarak yudum yudum içmeniz önerilmektedir.

Nar Suyunun Cilde Faydaları

■ Nar suyunu düzenli olarak içer; aynı zamanda da cildinize tonik olarak uygularsanız, sivilcelerinizin azaldığını görebilirsiniz.

■ Ciltte bulunan kolajen miktarını, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde koruyan nar suyunun cilde faydaları arasında, kırışıklık oluşumunu önlemek de yer almaktadır. Pek çok kozmetik ürün içeriğinde bu nedenle nar suyu bulunmaktadır.

Nar Suyu Ne Zaman İçilir?

Her şeyin öncesinde şunu belirtmeliyiz: Onkoloji hastası iseniz, hamile iseniz; ya da böbrek hastası iseniz, nar suyu tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, sabah kahvaltısından bir saat sonda nar suyunu tüketmeniz önerilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası