Mine Çiçeğinin Faydaları

Doğada bulunan her bir bitkinin, sağlık için, bizler için mucizevi faydaları bulunmaktadır. Bundan bir kaç yüz yıl öncesine kadar, insan sağlığının, sadece bu doğal, şifalı bitkilerle korunduğunu; daha iyi hale getirildiğini hepimiz biliyoruz. Günümüzde kullanılan ve sağlığa olan yararları ve tedavi edici özellikleri ile bilinen ilaçların etken maddelerinin, hem kimyasal; hem de söz konusu şifalı bitkilerden elde edildiğini de biliyoruz. Ve ne iyidir ki artık pek çoğumuz bilinçleniyoruz. Sağlıklı yaşam için şifalı bitkilerden güç alıyoruz. Mine çiçeği de söz konusu şifalı bitkilerden bir tanesi. Ve günümüzde pek çoğumuz, mine çiçeğinin sadece anne sütünü arttırma ve böbrek yetmezliğine iyi gelme özellikleri olduğunu biliyoruz. Peki ya bunların haricinde, mine çiçeği ne işe yarar? İlerleyen bölümlerde sizlere mine çiçeğinin faydalarından söz etmeye çalışacağız.

Mine Çiçeği Ne İşe Yarar?

■ Yorgunluğa ve uykusuzluğa iyi gelir. Uyku kalitesini arttırarak uyku süresini uzatır.
■ Mine çiçeğinin faydalarından bir diğeri de diş sağlığı ve diş eti sağlığını koruma özelliğidir. Her sabah ve akşam mine çiçeği ile yapacağınız gargara sayesinde, ağız ve diş sağlığınızı her tür tehdide karşı koruma altına alabilirsiniz. Bunun için, kaynamış yarım bardak suyun içerisine iki kahve fincanı kurutulmuş mine çiçeğini ekleyin ve sonrasında on dakika bekleyin. Ardından süzüp, elde etmiş olduğunuz suyu gargara sırasında kullanabilirsiniz.
■ Mine çiçeği çayını hazırlayarak, hem migren ağrılarının önüne geçebilir; hem de depresyon, kaygı, stres gibi psikolojik sorunlarınıza çözüm üretebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken: kaynamış bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı mine çiçeği atmak ve sonrasında üç dakika daha kaynatmaktır. Ardından ocağın altını kapatıp beş dakika demlendirin ve süzerek, hazırlamış olduğunuz mine çiçeği çayını için. Sorunlarınızın kısa zaman içerisinde giderilmiş olduğunu görebileceksiniz.
■ Kış aylarında sık karşılaştığımız soğuk algınlığı problemleri arasında yer alan bademcik iltihabı, astım, sinüzit, öksürük… gibi sorunları ortadan kaldıran mine çiçeği, bağışıklık sistemini güçlendirir.
■ Kadın sağlığını korur. Adet düzenleyicidir. Hamile kalmayı kolaylaştırır. Adet sancısını azaltma konusunda etkilidir.
■ Hormonların düzenlenmesine katkıda bulunur. Kadınlarda daha kolay geçirilen menopoz dönemini olanaklı hale getirir.
■ Mide rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir.
■ Kanser riskini azaltır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası