Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının sevilerek yenilen ve suyu içilen turunçgil soyundan meyvesi mandalinanın sağlık açısından yararları saymakla bitmez. Kendisi portakala göre daha küçük ve kabuğu ince, tadı ise daha tatlı olan mandalinanın faydalarını sizlere ilerleyen bölümlerinde aktarmaya çalışacağız. Her meyvenin olduğu gibi mandalinanın da suyunu içmek yerine kendisini tüketmek önerilmektedir. Mandalinanın faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarına geçmeden önce, içeriğinde C ve E vitaminleri ile birlikte Potasyum, Kalsiyum, Sodyum, Bakır, Piridoksin minerallerinin ve Protein ile Karbonhidrat içeriğinin de bol miktarda bulunduğunu belirtelim. Ve zaman kaybetmeden soralım: Mandalinanın faydaları nelerdir?

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

■ İçeriğinde yüksek miktarda antioksidan bulunduran mandalina, bu sayede kış hastalıkları arasında yer alan nezle, grip ve soğuk algınlığına iyi gelir. Öksürüğün kesilmesine yardımcı olur. Bunlara ek olarak iştah açıcı etkisi de bulunmaktadır. Zaten kış meyvesi olan mandalinanın faydaları arasında iştah açan etkisini görmek istemeyebilirsiniz; ama kış hastalıkları yaşayan insanların iştah sorunu yaşadığını düşününce, iştah açmanın da yarar olduğunu anlayabilirsiniz ki zaten hem hasta olup hem de iştah sorunu yaşayan kişinin iyileşme süresi de uzamaktadır.

■ Mide ve bağırsakları zararlı maddelerden temizleyen mandalina, bununla birlikte vücut içerisinde gelişen mantar enfeksiyonunu da giderme özelliğine sahiptir. Pek çok cilt hastalıklarının tedavisinde de katkısı bulunan mandalinanın faydaları arasında, vücut dışında oluşan pamukçuk ve tırnak mantarlarının giderilmesine olan etkisinden de söz etmek gerekmektedir.

■ Sindirim sistemine olan katkılarından da söz etmeyi unutmamak gerekir. Bağırsakların ve midenin sağlıklı çalışmasını sağlayarak kabızlığı önleyen, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren mandalina, buna ek olarak idrar söktürücü bir etkiye de sahiptir ve böbreklerin çalışmasını da kolaylaştırarak toksinlerin vücuttan atılmasına katkıda bulunur.

■ İçeriğinde bulunan A vitamininin karotenoid değeri dolayısı ile akciğer kanserini önleyen mandalinanın faydaları arasında karaciğer kanserini önlemek de yer almaktadır. Özellikle Hepatit C hastaları, mandalina suyu içtiklerinde karaciğer kanserinden önemli ölçüde korunmaktadırlar.

■ İçeriğinde bulunan C vitamini dolayısı ile cilt sağlığını koruyan mandalina, cildi serbest radikallere karşı korur. Güneşin zararlı ışınlarına karşı da koruma kalkanı oluşturan mandalina kabuğunu direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

■ Saç sağlığı üzerinde de önemli etkileri bulunan mandalina, özellikle saç dökülmesini ve saç kırılmasını önler ve saçları serbest radikallere karşı korur.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası