Kışın Hangi Bitki Çayları İçilmeli?

Havaların soğuması, aslında hastalık gerekçesi. Neden derseniz, soğuk hava dolayısı ile hem üst solunum yolu hastalıklarına maruz kalabiliyoruz; hem de üşütme dolayısı ile özellikle kadınların sancılı adet dönemleri söz konusu oluyor. Mevsim değişimleri saç dökülmesini ortaya çıkartıyor; bir de cilt problemleri var tabi… Tam da bu noktada imdadımıza doğanın bize sunmuş olduğu bitki çayları yetişiyor. O halde sorumuz şu: Kışın hangi bitki çayları içilmeli? Sizlere kışın içilmesi gereken bitki çaylarını ilerleyen bölümlerde açıklayacağız.

Kışın Hangi Bitki Çayları İçilmeli?

■ Kuşburnu Çayı: İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunduran kuşburnu, bunun yanında B1 ve B2 vitaminleri ile K vitaminini de bulunduruyor. Bu nedenle alternatif tıp uzmanları kışın içilmesi gereken bitki çayları arasında bolca kuşburnu çayının bulunması gerektiğinden söz ediyor. Kuşburnu çayının içeriğinde Fosfor, Sodyum, Kalsiyum, Magnezyum da bulunuyor. Bu nedenle faranjit, soğuk algınlığı ve grip için de önemli bir koruma kalkanı görevi üstleniyor. Sindirim sistemine de iyi gelen, özellikle kabızlığı önleyen kuşburnu çayının bunu da, içeriğindeki yağ asitleri ile gerçekleştirdiğini belirtmeliyiz. Yapacağınız kuşburnu çayını, bitkinin kurutulmuş halini tüm kullanmak yerine, döverek hazırlarsanız, daha etkili bir çay elde edeceğinizi belirtmeden de bilgilerimizi sonlandırmayalım.

■ Ihlamur Çayı: Kışın içilmesi gereken bitki çayları arasında yer alan ıhlamur çayını, biz küçükken sobanın üzerine koyan ve inceden inceye ısıtan babaannelerimizi hepimiz hatırlarız değil mi? Kış akşamlarının vazgeçilmezi idi özellikle o zamanlar ıhlamur çayı. Ihlamurun içeriğinde önemli antioksidan maddeler bulunuyor. Bu nedenle şifa kaynağı olduğunu belirtebiliriz. Ancak sadece bu değil; bir dilim limon ile ıhlamur çayını içtiğiniz zaman; hele bir de düzenli kullanım gerçekleştirirseniz, öksürük probleminden kurtulabilir; hatta öksürük kronik ise dahi bunu başarabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi de güçlendirecek olan ıhlamur çayı bununla birlikte sizi hastalıklara karşı da koruyacaktır.

■ Zencefil Çayı: Kışın içilmesi gereken bitki çayları arasında zencefil çayından da söz etmeden geçmemeliyiz. Pek çok faydası olduğunu bildiğimiz zencefil çayının burun tıkanıklığını anında giderme ve terleme yolu ile zararlı maddeleri vücuttan atma gibi etkileri bulunmaktadır. Romatizmal ağrıların ve baş ağrısının giderilmesi için de zencefil çayını tüketebileceğinizi belirtmeden geçmemeliyiz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası