Kirazın Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, kirazın faydaları nelerdir; ve kiraz sapının faydaları nedir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. İçerisinde bulunduğumuz yaz aylarında çok sık tüketme imkanı bulduğumuz kirazın faydalarından yararlanıp, kiraz sapının faydalarından da yararlanmak için rahatlıkla kurutabilirsiniz. Peki hem kirazın, hem de kiraz sapının faydaları nedir? Gelin bilgilerimizi birlikte gözden geçirelim…

Kirazın Faydaları Nelerdir?

• Kirazın faydaları arasında ilk olarak uykusuzluk problemine iyi gelen etkisinden söz etmemiz gerekmektedir. Kirazın bu etkisinden yararlanmak için yapmanız gereken, günde iki bardak kiraz suyu tüketmektir. Kiraz suyunu evde kendiniz hazırlamalı, marketlerden, her ne kadar doğal olduğu da söylense kiraz suyu almamalısınız. Böylece, günde 1.5 saat daha fazla uyuyabilirsiniz.

• Kirazın faydalarından bir diğeri de ağrı giderici özelliğidir. Bunun için tüketilmesi gereken kiraz miktarı sadece 20’dir. Hem lezzetini alarak kiraz tüketip, hem faydalarından yararlanmak, hem de ağrılarınızdan kurtulmak istemez misiniz? Bu şekilde tüketeceğiniz 20 adet kiraz, sizin için 10 aspirine eşdeğer olacaktır.

• Bağırsakların çalışmasını hızlandıran kiraz ile, kabızlık probleminden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu sayede, varsa eğer hemoroid şikayetlerinizi de azaltmış olursunuz.

• Genellikle vücuduna Kalsiyum alan kişilerde sık gözlemlenen böbrek taş, ve kumları, genetik olarak, ya da daha farklı nedenlere bağlı şekilde de oluşabilmektedir. Ancak kiraz tüketmek, bu problemin de önüne geçer, hem böbrek taş, ve kumlarının oluşmasını önler, hem de var olan böbrek taş, ve kumlarının dökülmesine yardımcı olur.

• Vücudumuza, hem yediğimiz – içtiğimiz zararlı besinlerle; hem de soluduğumuz hava ile toksinleri kolayca alabiliriz. Ancak, kanda bulunan, ve genellikle kanserojen etki yaratan toksinleri vücudumuzdan kolaylıkla atamayız. İşte kirazın faydaları yine bu noktada aklımıza gelmelidir. Çünkü toksinler kandan, kiraz sayesinde kolaylıkla uzaklaştırılır.

• Siz kullansanız da kullanmasanız da, eğer yakın çevrenizde sigara içen birileri varsa, hem siz, hem de ciğerleri körpe olan çocuklarınız, nikotinin zararlarına maruz kalırlar. Ama kiraz sayesinde vücuttan atılımı zor olan nikotinden bile kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

• Pek çok kişi günde en az 2 ilaç almaktadır. Düzenli kullanılan ilaçların yanında, ağrı kesiciler, mide bulantısı ilaçları, vitaminler… de zaman zaman vücuda alınır; ve bu ilaç tüketimi karaciğerin yorulup hasar görmesine neden olur. Ama kirazın faydaları arasında, karaciğeri rahatlatmak da yer almaktadır.

• Kirazın içeriğinde Karoten adı verilen madde bulunmakta olup, bu madde vücutta A vitaminine dönüşmektedir. A vitamininin ise göz sağlığı adına olumlu etkisi bulunduğunu belirtmek gerekir. Kirazın faydaları arasında, göz sağlığına iyi geldiğinden bu nedenle söz edebiliriz. Bunun yanında, zaten içeriğinde bolca A vitamini de bulunduran kiraz, A vitamini eksikliğine bağlı hastalıkların giderilmesinde de etkilidir.

• İçeriğinde bol miktarda C vitamini de bulunduran kirazın faydaları arasında, C vitamini eksikliğine bağlı problemlerin giderilmesi de yer almakta olup, zaten C vitamini günlük alınması gereken, vücut tarafından biriktirilmeyen vitamin olduğu için, her gün kiraz tüketip, günlük C vitamini alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kiraz Sapının Faydaları Nedir?

Kiraz sapının faydalarından söz etmeden önce şu bilgiyi hatırlayalım: kiraz ile birlikte, çekirdeğini yemediğimiz gibi, kiraz sapını da yemiyoruz. Genellikle çöpe attığımız kiraz sapının faydalarından yararlanmak için, çöpe değil de, yemediğimiz sapları kurutmaya bırakmalı, sonrasında da cam kapların içerisinde saklamalıyız. Gerek duyduğumuzda, kiraz sapının faydalarından, hazırlamış olduğumuz kiraz sapı kuruları ile yararlanabiliriz. Peki kiraz sapının faydaları nedir, gelin şimdi bu bilgileri gözden geçirelim:

• Kiraz sapının faydaları arasında vücuttaki ödemin atılmasına sağladığı katkıdan ilk olarak söz etmeliyiz. Pek çok kişi, kiraz sapının bu etkisi dolayısı ile onu zayıflamada kullanmaktadır. Şişkinliklerinizin nedeni ödem ise, kiraz sapının faydalarından siz de rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

• Bağırsakları çalıştırmak, böbrekleri çalıştırmak, safrayı temizlemek, kanı, idrar yollarını temizlemek, idrar söktürmek… gibi pek çok etki de kiraz sapının faydaları arasında yer almakta olup, bu etkilerden yararlanmak için, kiraz sapını su ile birlikte on dakika kaynatmak gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası