Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoanın adını önce FarmWille 2 oynarken duyduk, sonrasında, GDO’lu buğdaylardan yapılan ekmeklerin yenmesindense, kinoa unu ile ekmek hazırlayıp, onun tüketilmesi gerektiğini aktaran uzmanlarımıza şahit olduk. Ve kinoa pilavı tüketewbileceğimizi öğrendik… Sonrasında da duyduk ki, NASA, uzaya astronot gönderirken, onların beslenmesi için yanlarında kinoa da götürmelerini sağlıyor. Hal böyle olunca merak etmeye başladık: kinoa nedir, kinoanın faydaları nelerdir? İsterseniz gelin kinoa hakkında bilgilere birlikte göz atalım…

Kinoa Nedir?

İçeriğinde A, B, C, D, K vitaminleri ile birlikte, pek çok mineral bulunduran, besin değeri oldukça yüksek olarak bilinen kinoa, Güney Amerika’nın And Dağları’nda yetişmektedir. Kinoanın faydaları ise oldukça fazladır. Neler olduğuna bakacak olursak:

Kinoanın Faydaları

• İçeriğinde, tüm amino asitleri yeteri kadar bulunduran besinlere tam protein adı verilir; ve kinoa tam protein içeriği ile bilinmektedir.

• Kinoanın içeriğinde tam protein olduğu için, tüketenleri uzun süre tok tutma etkisi ile bilinmektedir. Kinoanın faydalarından bir diğeri de, içeriğinde bulundurduğu lifler dolayısı ile sindirime destek olmasıdır. İşte tüm bu etkenler bir araya geldiğinde, kiloyu korumaya destek olan kinoanın, aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olduğunu belirtebiliriz. İyi kolesterolü sabit seviyede tutan kinoa, aynı zamanda kötü kolesterolü düşüren etki de göstermektedir.

• Demir içeriğinin yüksek olduğu bilinen kinoanın faydaları arasında, anemi hastalığının önlenmesi, ve giderilmesine olan katkısından da söz etmek gerekmektedir.

• B2 içeriği yüksek olan kinoa, sinir sisteminin sağlıklı olmasına katkıda bulunurken, bunun yanında, antioksidan etkisi ile, toksinlerin vücuttan atılmasına da katkıda bulunmaktadır.

• Sinirlerin duyarlılığını azaltarak, kişilerin daha az ağrı hissetmelerini sağlayan kinoa, bu anlamda migren hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilecek bitkiler arasında yer almaktadır. Ve kinoa bu etkileri, magnezyum içeriği sayesinde gerçekleştirir.

• Kemiklerin, ve sinir fonksiyonlarının gelişmesinde, manganez etkili olup, manganez kinoanın içeriğinde yer almaktadır. Bununla birlikte, protein sentezi yapan vücudun enerji üretmesini de olanaklı hale getirmektedir.

• Glüten, bir çeşit protein olup, ince bağırsağın glütene alerjisi olduğunda bu durum çölyak hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Kinoanın içeriğinde ise glüten bulunmadığından, glütensiz beslenmeyi tercih edenler tarafından rahatlıkla tüketilebileceğini belirtmek gerekir.

Kinoa Nasıl Kullanılır?

Pirinç; ve bulgur ile yaptığınız tüm yemekleri yapabileceğiniz kinoayı, salatalara da ekleyebilir, müslilerinizin içerisine karıştırabilirsiniz. Fakat, pişirmeden önce mutlaka dış kabuklarını çıkartmalı; ve acı tadının gitmesi için de öncelikle suda bekletmelisiniz. Hamur işlerine de kinoa ekleyebileceğinizi unutmayın. Kinoanın kilosu da sandığınız kadar pahalı değildir. Hatta zaman zaman, büyük marketlerde sepetlere, paketlenmiş olarak atılan kinoayı, uygun fiyattan temin edebilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası