Karabiber Yemenin Faydaları

Her kadın, hazırlamış olduğu yemeğin içine, eğer bir diyet durumu ya da sağlık problemi yoksa karabiber ekler. Bununla birlikte, yemeklerimizi lezzetlendiren karabiber, içeriğinde Piperin isimli bir madde bulunduruyor. Söz konusu bu madde, kullanılan ilaçların emiliminin hızlanmasında katkı sağlıyor. Peki karabiber yemenin faydaları nelerdir? Karabiber yemenin zararları var mıdır? Hemen bu soruların yanıtlarından sizlere söz edelim:

Karabiber Yemenin Faydaları

■ Ülser riskini azaltan karabiberin, bağırsaklarda iltihabı önleme özelliği bulunmakla birlikte, mide asit salınımını dengelediğini de belirtmemiz gerekmektedir. Hal böyle olunca, karabiber yemenin faydaları arasında ilk olarak, sindirim sistemi sağlığına olan katkılarından söz etmek gerekir.

■ Sağlık için çok değerli bir baharat olan zerdeçalı, sarı altın olarak isimlendiren alternatif tıp doktorları bulunmaktadır. İçeriğinde Kürkümin isimli madde bulunduran zerdeçal, tek başına yenecek olursa, bu faydalı madde vücut tarafından emilemez hale gelir. Ancak eğer karabiberi zerdeçal ile birlikte tüketirseniz, Kürkümin emilimini destekler. İşte bu nedenle yemeklerinize zerdeçal ve karabiberi birlikte eklemelisiniz.

■ Karabiberin içeriğinde bulunan Piperin isimli maddenin, ağrı kesicilerin etkisini arttırdığını belirtmiştik. Bu nedenle, daha az ağrı kesici kullanımı ile daha etkin sonuç elde edebilirsiniz. Ağrı kesici alımını azaltmanız, aynı zamanda daha az yan etkiye maruz kalacağınız anlamını da taşımaktadır.

■ Diş eti sağlığını arttıran karabiber, bu etkisini de içeriğinde bulundurduğu Piperin maddesi ile gerçekleştirir. Bununla birlikte, diş kayıpları da önlenmiş olur.

■ Yediğiniz yemeklerde bulunan vitamin ve minerallerin etkilerini arttırmak, daha fazla emilim gerçekleştirmek için karabiber tüketebilirsiniz. Bu sayede daha fazla Selenyum, B ve C vitamini alımı gerçekleştirmiş olursunuz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası