Isırgan Otu Neye Faydalı?

Saç dökülmesinden romatizmal ağrılara kadar pek çok probleme iyi gelen; ama adından da anlaşılacağı gibi, dikenleri dolayısı ile ısırma etkisi olan ısırgan otunu, tüketmek adına hazırlamak kelimenin tam anlamı ile işkence gibidir. Ama, ısırgan otu neye faydalı sorusunun yanıtları arasında yer alan ısırgan otunun faydalarını öğrendiğinizde, bu hazırlanması zor otu kullanmak için can atar hale geleceksiniz.

Isırgan Otu Neye Faydalı?

■ Isırgan otunun faydalarından ilki, iyi huylu olan prostat büyümesinin tedavisinde kullanılmasıdır. Hatta öyle ki, ısırgan otu, bu anlamda kullanılan ilaçlar kadar da etkilidir.

Soğan Ve Süt Kürü

■ Eski zamanlardan bu yana, ısırgan otunun faydalarından, alerjiye neden olan iltihabın giderilmesi adına da yararlanılmakta. Eğer kaşıntı, hapşırma… gibi, alerjiye bağlı şikayetleriniz varsa ve bu durum sizin günlük hayatınızı olumsuz etkiliyorsa, ısırgan otunu bu anlamda mutlaka denemelisiniz.

■ Zengin bir Kalsiyum kaynağı olması dolayısı ile ısırgan otu, kemik sağlığı ve kemiklerin gelişimi adına da önemlidir. Bunun için isterseniz ısırgan otu çayı yaparak içebilir; isterseniz de taze ısırgan otunu çorbalarınızın içerisine ekleyerek, çorbalarınızın daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Ama dikenleri mi var? Bu sorunu çözmek adına tek yapmanız gereken: ısırgan otunu yarım dakika pişirmek. Bu işlem bitkinin olumsuz kullanımına yönelik tüm istenmeyen durumları ortadan kaldıracaktır.

Portakal Kabuğunun Faydaları

■ Diyabet hastalarının da ısırgan otu kullanması öneriliyor. Çünkü, yüksek kan şekerini düşüren, insülin seviyesini dengeleyen ısırgan otu, bu problemlere bağlı olarak gelişen, fazla su içme ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. İdeal kiloya ulaşılması adına da kullanılabilen bitki, nöropatik ağrıları azaltıyor, hafızayı güçlendiriyor.

■ Anti-inflamatuar ilaçların dozunu azaltmak her zaman kolay değildir; ancak ısırgan otunun bunu destekleme özelliği bulunmaktadır. Bununla da kalmayıp, romatizmal ağrıların giderilmesine de destek olur. Bu anlamda ısırgan otunu bir bezin içerisine sarıp, bezi de vücudunuzun ağrıyan bölgesine yaslayarak bir müddet bekleyin. Hafif bir ısırılma etkisi görebilirsiniz; ama 15 dakika sonra bitkiyi vücudunuzdan uzaklaştırdığınızda, ağrınızın azaldığına şahit olursunuz. Rahatlama hissettiğinizde bu uygulamayı düzenli olarak günde iki sefer gerçekleştirin.

Acı Yavşan Otu Ne İşe Yarar?

■ Suyun içerisine atacağınız ısırgan otunu kaynatıp, ocağın altını kapatın ve su ılıyıp kullanılabilir hale gelene kadar da bekleyin. Sonrasında süzüp, hazırlamış olduğunuz ısırgan otu suyunu, saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyu olarak kullanın. Düzenli kullanım ile saç dökülmesi sorunundan kurtulabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası