Hangi Bitki Çayları İltihap Kurutur?

Yediğimiz ve içtiğimiz her şey, vücut sağlığımız adına olumlu ya da olumsuz etkiye sahiptir. Kızarıklık, şişlik ve eklem ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkabilen iltihap da beslenmemizden etkilenmektedir. Yazımız içerisinde sizlere, hangi bitki çayları iltihap söktürür ve hangi bitki çayları iltihap kurutur gibi soruların yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. İltihaba iyi gelen bitki çayları ile, tedavi sürecinizi kısaltabilirsiniz…

Hangi Bitki Çayları İltihap Söktürür?
Hangi Bitki Çayları İltihap Kurutur?

■ Zencefil Çayı: Soğuk algınlığına ve mide bulantısı gibi pek çok derde deva olan zencefil çayı, iltihaba iyi gelen bitki çayları arasında da yer almaktadır. Mafsal iltihap problemi olan kişilerin kronik diz ağrısını azaltan zencefil çayı, iltihabı azaltma özelliği ile kullanılabilmektedir. Zencefil çayını, hem toz zencefil ile, hem de taze kök zencefil ile hazırlayabilirsiniz. Eğer toz zencefil kullanacaksanız, bir tatlı kaşığı alıp, bir fincan kaynamış suyun içerisine atın ve bardağın ağzını kapatarak, ortalama dört dakika demleyin. Sonrasında süzerek içebilirsiniz. Ancak kök zencefil kullanacaksanız, bir parmak kadar zencefil kökünü, kabuğunu kazıdıktan sonra ince ince doğrayın. Kaynamış suya atıp bir dakika kaynatın. Sonrasında ocağın altını kapatıp, kapağını da kapatarak on dakika demleyin. Ardından süzerek içebilirsiniz. Günde iki fincan zencefil çayı tüketebilirsiniz; ancak kan sulandırıcı ilaç kullanımı gerçekleştiriyorsanız, zencefilden uzak durmalısınız.

Hangi Bitki Çayı Nasıl Demlenir?

■ Yeşil Çay: Yüksek antioksidan özelliği bulunan yeşil çayın, iltihaba iyi gelen bitki çayları arasında yer almasının yanında, kansere karşı koruma özelliği, zayıflatma etkisi, kalp hastalıklarını önleme ve kötü kolesterolü düşürme gibi önemli katkıları da bulunmaktadır. Tansiyon probleminiz varsa, kullanım sırasında dikkatli olmanız gereken yeşil çayı, bir sağlık sorununuz yoksa günde en fazla dört sefer kullanabilirsiniz. Hazırlamak için, bir tatlı kaşığı yeşil çayı, bir fincan kaynamış su içerisine alın ve bardağın ağzını kapatarak beş dakika demlenmesini sağlayın. Sonrasında süzerek içebilirsiniz. İçeriğinde yüksek oranda Kafein bulundurması dolayısı ile, 17:00 sonrasında içmeniz, uykusuzluk yapabilmesi dolayısı ile önerilmemektedir.

■ Zerdeçal Çayı: İçeriğinde Kürkümin maddesini aktif olarak bulunduran zerdeçal, bu nedenle etkili bir antioksidan olarak bilinmektedir. Hem iltihaba neden olan enzimleri azaltan zerdeçal çayı, hem de iltihabı azaltmaktadır. Ağrıların şiddetini azaltma etkisi bulunduğunu da belirtmeden geçmemek gerekir. Bir bardak kaynamakta olan suyun içerisine çeyrek çay kaşığı zerdeçal atarak 12 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır. İsterseniz içerisine, atmış olduğunuz zerdeçal miktarı kadar zencefil de karıştırabilirsiniz. Sonrasında süzüp, hazırlamış olduğunuz zerdeçal çayını, içerisine şeker eklemeden içmelisiniz.

■ Kuşburnu Çayı: Özellikle eklem iltihabı ve osteoartrit problemlerinin giderilmesinde etkili olan kuşburnu çayı, galaktolipid ve fitokimyasal içeriğinin yanında, yüksek oranda C vitamini içermesi dolayısı ile de anti-inflamatuar etki göstermektedir ve bu nedenle de iltihaba iyi gelen bitki çayları arasında yer alır. Kuşburnu çayını hazırlarken dikkat etmeniz gereken nokta: kuşburnunu dövüp, sonrasında kullanmanızın gerekliliğidir. Bu şekilde, içeriğinden daha çok yarar sağlarsınız ve tabı daha lezzetli ve biraz da ekşi olacaktır. Bir tatlı kaşığı dövülmüş kuşburnunu, bir bardak kaynamış suyun içerisinde beş dakika, ağzı kapalı olarak demleyip, sonrasında da süzerek içebilirsiniz.

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir?

■ Söğüt Kabuğu Çayı: İçeriği Aspirin’e benzeyen söğüt kabuğu çayının, kısa sürede ağrıyı giderme özelliği bulunmaktadır. Ve bu nedenle, Çin’liler tarafından yüz yıllardan bu yana yaygın şekilde kullanılmaktadır. Flavanoid içeriği bulunan söğüt kabuğu çayının, analjezik ve anti-injlamatuar etkileri bulunmaktadır. Herhangi bir metotreksat türü kullananlar, kan sulandırıcı ilaç alımı gerçekleştirenler, beta bloklayıcı ilaç kullananlar, yaşı 16’dan küçük olanlar ve hamilelerin söğüt kabuğu çayı içmemesi gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası