Evde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler

Şifalı bitkilerin öyle güçleri vardır ki, içerdikleri etken maddeler dolayısı ile bazen ilaç yerine kullanılır; bazen de kullanılan ilaçların etkilerini arttırırlar. Evde bulunması gereken şifalı bitkiler ve mutfakta bulunması gereken şifalı bitkilerden sizlere ilerleyen bölümlerde söz etmeye çalışacağız. Söz konusu bu şifalı bitkileri kullanarak bazen stresinizi azaltır; bazen de sindiriminizi rahatlatabilirsiniz. Mutlaka çaylarını da yapıp içmenize gerek bulunmamakla birlikte, yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Peki bunların isimleri nedir?

Evde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler

■ Hint Fesleğeni: Hint fesleğeni, bitkilerin kraliçesi olarak adlandırılmakla birlikte, uykusuzluğu önleyip, yorgunluğu giderir. Ve stresi azaltma etkisi de bulunmaktadır. Yani Hint fesleğeni ile ilgili bir genelleme yapmak istersek, rahatlatıcı etkisi olduğunu söyleyerek, bu değerli bitkiyi özetleyebiliriz.

■ Isırgan Otu: Sinir sistemi üzerinde önemli etkileri bulunan ısırgan otunun, kaygı bozuklukları ile depresyona iyi geldiğini belirtebiliriz. İçeriğinde Kalsiyum ve bol miktarda A, C vitaminleri bulunduran ısırgan otu, daha farklı pek çok mineral ve vitamini de içeriğinde bulundurmaktadır.

■ Zerdeçal: Sarı altın olarak isimlendirilen zerdeçalın; kansere karşı çok etkili olduğu; bununla birlikte güçlü antioksidan etkilerinin bulunduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca, önemli bir cilt dostu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ödem söktürücü özelliği ile vücuttaki şişkinliği alan zerdeçalın, sindirim sistemine yardımcı özellikte olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

■ Ebegümeci: Kaygı sorunları ile savaşıp, bunu da sinir sistemi üzerindeki olumlı etkileri ile gerçekleştiren ebegümeci, sizi stresten koruyacaktır. Hayatınızın çok stresli olduğunu düşünüyor ve sürekli sorun çözme gereği hissediyorsanız, mutfakta bulunması gereken şifalı bitkiler arasına ebegümecini de eklemeli ve her gün tüketmelisiniz.

■ Zencefil: Terleme yolu ile vücuttaki toksinlerin atılmasını olanaklı hale getiren zencefil, mevsimsel grip ve soğuk algınlığına karşı etkili şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Zencefil aynı zamanda iştahsızlığa da iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası