Çörek Otu Ne İşe Yarar

Kuran’da dahi adı geçen, her derde deva olduğu bilinen çörek otu, en sağlıklı şifalı bitkilerden bir tanesidir. Kullanımında dikkatli olmak gerekir; çünkü her şeyde olduğu gibi azı karar, çoğu zarardır. Örneğin beden gücünü arttıran çörek otunu 85 yaşında bir erkek tarafından tüketilmesi hiç de istenmeyen sonuçları ortaya çıkartabilir. Peki çörek otu ne işe yarar? Sizlere ilerleyen bölümlerde hem çörek otunun faydalarını hem de çörek otu nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını aktaracağız.

Çörek Otu Ne İşe Yarar?

■ İçeriğinde çok fazla vitamin, mineral ve aktif bileşen bulunduran çörek otunun faydaları arasında, beyin tümörü gelişimini önlemenin yer aldığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır.

■ Çörek otunun faydaları arasında kan şekerini düşürüp dengelemek de yer almaktadır. Dolayısı ile diyabet başta olmak üzere kan şekeri ile ilgili sorunların giderilmesi ve önlenmesine katkıda bulunur.

■ Çörek otu kansere düşman, kanserle savaşan bitkiler arasında yer almaktadır. Dolayısı ile göğüs kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri… gibi pek çok kanser türünü önler.

■ Yüksek tansiyonu ve kötü huylu kolesterolü düşürür. Dolayısı ile kalp sağlığını korumaktadır.

■ Antioksidan etkisi çok yüksek olan çörek otu bu sayede serbest radikallerle savaşır ve vücudu toksinlerden arındırarak hastalıklara karşı koruma etkisi gösterir.

■ Gerek kanser tedavisi sırasında, gerekse de günlük hayatın zararlı ışınlarının etkilerini yok etmek adına çörek otunun faydalarından yararlanılmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarından da korur.

■ Zararlı maddelere olan bağımlılıkları gidermekte olduğu yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış bulunmaktadır.

■ İyi ya da kötü huylu tümör oluşumunu önlemeye yardımcıdır.

■ Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının giderilmesine katkıda bulunmaktadır.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Her şeyin öncesinde, çörek otu alırken öğütülmüş olmamasına dikkat etmelisiniz. Öğütülmüş çörek otu, içeriğindeki etken bileşenleri kaybettiği için mucizevi faydalarından yararlanamazsınız. Mu nedenle tohum şeklinde almalısınız.

Kullanmadan hemen önce ise el değirmeninde öğütmelisiniz. Aksi halde sindirimi zor olacaktır. Öğütmeyecekseniz dahi çiğnemeden yutmamalısınız.

Yemeklerden önce bir çay kaşığı çörek otunu, sindirilmesi kolay olsun isterseniz su ya da bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Çörek otunu birlikte tüketmenizin önerilmediği besinler ise yoğurt ve süttür.

El değirmeninde çektirdiğiniz çörek otunu isterseniz muz, elma ya da armut üzerine serperek tüketebilir ve bir ara öğün atıştırmalığı elde etmiş olursunuz.

Bir dilim tam tahıllı ekmeğin üzerine bal sürüp, onun üzerine de bir çay kaşığı çörek otu serperseniz, açlığınızı bastıran çok sağlıklı bir atıştırmalık elde etmiş olursunuz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası