Çiğ Fındığın Faydaları

Ülkemizde bolca yetişen; bununla birlikte geçmişte reklamlara dahi konu olmuş olan çiğ fındık hakkında bilgilere, yazımızın ilerleyen bölümlerinde yer vermeye çalışacağız. Hem kilo almak isteyen; hem de zayıflamak isteyenlere önerilen çiğ fındık neye iyi gelir? Çiğ fındığın faydalarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Ancak fındığı özellikle çiğ olarak tüketmeniz gerektiğinin altını çizelim. Çünkü içeriğinde çok önemli besin maddeleri bulundurmaktadır. Ve söz konusu bu besinlerin faydalarından yararlanmanın en iyi yolu fındığı çiğ olarak tüketmektir. Aklınızda oluşan: çiğ fındığın tadı güzel mi sorusunun yanıtını da şu şekilde verebiliriz ki: çiğ fındığın tadının pişmiş fındıktan tek farkı, kıtır kıtır olmamasıdır. Bunun dışında, çiğ fındık, sağlıklı olduğu kadar da lezzetlidir.

Çiğ Fındık Neye İyi Gelir?

■ Çiğ fındığın faydalarından ilki, günlük Magnezyum gereksinimini büyük ölçüde karşılayan özellik göstermesidir. Bunun için günde bir avuç tüketilmesi gerekir. Kemiklerin sağlığı için bizler sadece Kalsiyum’un yeterli olduğunu düşünürüz. Aksine, Kalsiyum’un etkin kullanılması için Magnezyum’a gerek duyulmaktadır. Eğer yeterli miktarda Kalsiyum ve Magnezyum alırsanız, kemikleriniz ve eklemleriniz güçlenir. Kemiklerin sağlıklı büyüyüp gelişmesi olanaklı hale gelir ve kemik erimesi önlenmiş olur.

■ İçeriğinde Arginin ve E vitamini bulunduran çiğ fındık, bu sayede kalp krizi riskinin azalmasını olanaklı hale getirir. Kalp ve damar faaliyetlerinin düzenlenmesi ve kalp – damar sağlığının korunmasına katkısı bulunmaktadır.

■ İçeriğinde B6 vitamini ve Amino Asit bulunduran çiğ fındık, bu sayede sinir sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Bununla birlikte, Melatonin ve Seratonin hormonlarının salgılanmasında da katkısı bulunan çiğ fındık, ruh sağlığının iyiliği için kavrulmadan tüketilmelidir.

■ İçeriğinde zengin miktarda lif bulunduran çiğ fındık, bu sayede, tüketilmesi halinde kan şekerini dengeler ve diyabet riskinin azalmasını sağlar. Bu özellikleri dolayısı ile zayıflamak isteyenlere, atıştırmalık olarak önerilir. Bu sayede çabuk acıkmayı önlemiş olur ve kalirisi düşük olmasına karşın, metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunmaktadır.

■ İçeriğinde hem Kalsiyum; hem de Magnezyum bulunduran çiğ fındığın faydaları arasında, kemik ve eklem sağlığı bakımından önemli etkilerin yer aldığını belirtmiştik. Bununla birlikte, kasların rahatlamasını sağlar. Dolayısı ile, hem adet dönemindeki krampları azaltarak adet sancısını azaltmış olur; hem de kas ve eklem ağrılarının tedavisine katkıda bulunur.

■ Çiğ fındık neye iyi gelir sorusunun yanıtları arasında kanserden de söz etmeden geçmemeliyiz. E vitamininin kanseri durdurma ve önleme özellikleri bulunmaktadır. Fındıkta bol miktarda E vitamininin bulunduğundan da zaten söz etmiştik Belki tedavisi en zor olan; ama tedavi edilemeyen bir hastalık da olmayan kanserden, tükettiğiniz doğal besinlerle korunmak en mantıklı çözümdür. Bunun için de çiğ fındık mutlaka tüketilmelidir.

■ Lif içeriğinin yüksek olduğuna da değindiğimiz çiğ fındığın faydaları arasında zayıflamak da yer almaktadır. Lif dolayısı ile bağırsak hareketlerini düzenleyen çiğ fındık, kabızlığı da önleme özelliği göstermektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası