Beyaz Lahananın Faydaları

Hepimiz beyaz lahananın zayıflamaya etkisini biliyoruz ve bizi genellikle de bu kısmı ilgilendiriyor. Oysa ki beyaz lahananın, pişerken çıkardığı o aklımızda kalan kötü kokusu, onun kükürtlü içeriğinden kaynaklanmaktadır ve bu durum, aynı zamanda güçlü vitamin ve mineral içerikleri ile de birleştiğinde beyaz lahananın faydalarını saymakla bitmeyecek kadar fazlalaştırır. Sulu yemeği, dolması, çorbası, salatası ve daha pek çok çeşidi yapılan beyaz lahananın faydalarını sizlere zaman kaybetmeden anlatmaya başlayalım.

Beyaz Lahananın Faydaları

■ Günde 100 gram tüketilen beyaz lahana, içeriğindeki C vitamini ile günlük gereksinimin %40’ını karşılıyor. Bildiğiniz gibi C vitamininin günlük alınması gerekiyor, aksi halde vücuttaki C vitamini bitiyor ve vücut tarafından C vitamininin tüketilme ihtimali bulunmuyor. Ancak C vitamini ile ilgili şöyle bir durum da söz konusu: az pişirilmeli, bekletilmemeli… Eğer bu önlemler alınmazsa dahi faydası oluyor; ama belirttiğimiz şekilde daha etkili. Bağışıklık sistemini söz konusu C vitamini içeriği ile güçlendiren beyaz lahana, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.

■ İçeriğinde B grubu vitaminleri de bulunduran beyaz lahana, bir porsiyon pişmiş ya da salata olarak tüketildiğinde, günlük B vitamini gereksiniminin %10’unu karşılıyor. B vitamini de bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve sinir sisteminin kuvvetlenmesini olanaklı hale getiriyor.

■ Beyaz lahananın zayıflamaya etkisini bilmeyen yok. 100 gramında 24 kalori bulunduran beyaz lahana, lif içeriği zengin, mideyi geç terk etme özelliği ile uzun süreli tokluk etkisi sağlıyor. Bunun yanında yağda çözünen A ve K vitaminlerini de içeriğinde barındırıyor. Bu nedenle çiğ tüketilmesi önerilen beyaz lahanaya az miktarda yağ ekleyerek salatasını hazırlayabilirsiniz. Böylece beyaz lahananın zayıflamaya etkisinden üst düzeyde yararlanmış olursunuz.

■ Lif içeriği ve diüretik etkisi ile vücuttaki fazla suyun atılımını sağlayan, dolayısı ile ödemi gideren beyaz lahana, bununla birlikte Sodyumun da atılmasını olanaklı hale getiriyor. Bu sayede beyaz lahananın faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürme etkisinden de söz etmek gerekiyor.

■ Günde 100 gram çiğ ya da pişmiş beyaz lahana tüketmeniz halinde, günlük Kalsiyum ihtiyacınızın %10’unu karşılamış oluyorsunuz. Bu durum kemik sağlığınızı ve diş sağlığınızı olumlu yönde etkileme özelliği gösteriyor. Gelişme çağındaki çocuklar ve kemik erimesi problemi olanlara bu nedenle beyaz lahana öneriliyor.

■ Pek çok kişi tarafından sevilmeyen, beyaz lahananın pişerken çıkartmış olduğu kötü koku, kükürtlü içerikten kaynaklanıyor. Bu içerik, bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlıyor. Posa içeriği yüksek olan yaprak kısımları da beyaz lahananın faydaları arasında yer alan sindirim sistemini iyi çalıştırması etkisine katkıda bulunuyor.

■ Antioksidan içeriğinin yüksek olması dolayısı ile kansere karşı koruyan beyaz lahana, bağışıklık sistemini baskılayan karaciğer hastalıkları, obezite ve diyabete karşı da koruma etkisi gösteriyor.

■ Beyaz lahana ile hazırladığınız turşunun probiyotik etkisi bulunmaktadır. Probiyotikler bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterileri arttırır ve böylece pek çok hastalığa karşı koruma özelliği gösterirler. Ama beyaz lahana turşusunu hazırlarken, içerisine çok fazla tuz koymamaya, sirke kullanmaya ve yerken de hem beyaz lahana turşusunu yiyip, hem de turşu suyunu içmeye dikkat etmelisiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası