Ayva Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Pek çok kişi ayva tatlısı yaparken, içerisine bir kaç tane de ayva çekirdeği ilave eder. Bu aslında, ayva tatlısının kıvamlı olmasını sağlamanın püf noktasıdır. Ama bunun yanında, bir de ayva çekirdeği faydalarından söz etmek gerekir. Yazımız içerisinde size, ayva çekirdeği neye iyi gelir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Ayva çekirdeği faydalarını bildiğinizde eminiz, ayva tatlısını renklendirmek, ve kıvamlandırmak için kullandığınız ayva çekirdeğinin kullanım alanlarını daha da arttıracaksınız…

Ayva Çekirdeği Neye İyi Gelir?

• Ayva çekirdeği faydaları arasında yer alan ilk unsur, ciltteki lekeleri yok etmesi, ve cildin sıkılaşmasına katkıda bulunmasıdır. Bunun için yapılması gereken, 8 tane ayva çekirdeğini, yarım çay bardağı ılık suyun içerisine koymak; ve bu şekilde, bardağın ağzını kapatmayıp hava almasını sağlayarak bir gün beklemektir. Bu sırada suyun kıvam aldığını göreceksiniz. Jole kıvamına gelmiş olan bu suyu alın, cildinize, boynunuza sürüp, yirmi dakika beklemesini sağlayın. Sonrasında cildinizi durulayabilirsiniz.

• Ayva çekirdeği sadece cilde değil, saça da yararlı. Yağlı saçlarınız var, ve bu durumdan şikayetçi iseniz, haftada bir kere şu uygulamayı gerçekleştirmelisiniz: Otuz gram ayva çekirdeğini bir bardak suyun içerisine koyup bir saat bekleyin. Ardından bu suyu kaynatın; ve ılımasını bekleyip saçlarınıza uygulayın. Sonrasında saçlarınızı streç film ile sarın; ve yarım saat bekleyin. Sonrasında saçlarınızı durulayabilirsiniz.

• Pek çok kadın doğum yapmaktan, doğum çatlaklarının olacağı düşüncesi ile korkar, ama ayva çekirdeği faydaları arasında bu çatlakların önlenmesi; ve giderilmesi de yer almaktadır. Yapılması gereken işlem şudur: Bir tane ayvanın çekirdekleri çıkartılır, ve bu çekirdekler yarım bardak suyun içerisine konularak sabaha kadar beklemesi sağlanır. Ardından suyun içerisindeki ayva çekirdeği süzülür; ve üç kaşık Hindistan cevizi suyu, ayva çekirdeği suyunun içerisine karıştırılır. Bu karışımın, doğum çatlaklarının bulunduğu bölgelere uygulanması sağlanır. Bu işlemin her gün yapılması gerekmektedir.

• Yanıkların izlerini geçirmek, ve acısını gidermek için yararlanılabilecek olan ayva çekirdeğini, bu anlamda kullanmak için şu ayrıntılara dikkat etmelisiniz: Yarım bardak suyun içerisine ayva çekirdeği ekleyerek, bir müddet beklemeli, ve elde ettiğiniz karışımı yanıklara uygulamalısınız.

• İshal sorununuzu da ayva çekirdeği ile çözebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, 6 adet ayva çekirdeğini bir bardak suya ekleyip, sonrasında on dakika kaynatmaktır. Elde edilen suyun, ishal olan kişi tarafından içilmesi gerekmektedir.

• Egzema, dudak, ve göğüs çatlakları gibi çatlakların giderilmesinde de kullanılan ayva çekirdeği, ishalin giderilmesinde yapıldığı gibi, suyun içerisinde on dakika kaynatılır, ve sonrasında problemli bölgelere tatbiki gerçekleştirilebilir.

• Ayva çekirdeğinin kullanım alanlarından br diğeri de, hastalıkların önlenmesi, enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisidir. Bunun için yapmanız gereken şey, ezeceğiniz ayva çekirdeğini bal ile karıştırıp tüketmekten ibarettir.

• Öksürük, ve bronşit probleminden de ayva çekirdeği tüketerek kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken, bir bardak ılık suyun içerisine bir avuç ayva çekirdeği eklemek; ve sonrasında bu suyu jel kıvamına gelene kadar bekletip içmektir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası