Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde aloe vera herkes tarafından biliniyor ve neredeyse herkesin evinin balkonunda bir tane aloe vera yetişiyor. Herkes, aloe veranın faydalarından yararlandığını düşünüyor ve bildiğimiz faydaların en önemlileri arasında cilt yanıklarına iyi geldiği yer alıyor. Peki ama bunun dışında, ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırılan aloe veranın faydaları nelerdir?

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

■ Antibakteriyel ve antimikrobiyel özellikleri bulunan aloe vera iltihap sökücü özellik göstermektedir. Bu nedenle diş ve diş eti sağlığını korur. Varsa ağrıyı azaltarak sorunların giderilmesine katkıda bulunur. Bunun için diş etlerinize aloe vera jeli sürebilirsiniz.

■ Dişleri temizlemekte bir diş macunu kadar etkili olabilen aloe vera ile diş sağlığını da koruyabilirsiniz. Düzenli olarak aloe vera suyu içerseniz diş sağlığınız ile ilgili sıkıntı yaşama ihtimaliniz azalacaktır.

■ Yüksek olan kan şekeri değerini normal seviyelere çeken aloe vera, diyabet hastası olan ya da olma riski bulunan kişiler tarafından düzenli olarak her gün tüketilmelidir. İki çorba kaşığı aloe vera suyu içmek yeterlidir. Dört haftanın sonunda açlık şekeriniz, sekiz haftanın sonunda ise lipid profili seviyelerinde düzelme olacaktır. Ama aloe veranın faydalarından bu anlamda yararlanmak istiyor ve diyabet ilaçları alıyorsanız, aloe vera kullanmamalısınız.

■ Kolesterolü %30 seviyesinde dengeleyen aloe vera, kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü de yükseltir. Böylece daha kaliteli bir kan yapısına sahip olmak mümkündür. Kalp sağlığını koruyan aloe vera, kalp krizi riskini de önemli ölçüde azaltır.

■ Sindirim sistemi sağlığını iyileştirir. Mide asidi salınımını azaltır ve mide ekşimesini, mide yanmasını önler. Bununla birlikte gastrit ülser ile savaşmanıza yardım eder. Tüm bu etkilerden yararlanmak için yemeklerden yarım saat önce, yarım bardak aloe vera suyu içebilirsiniz. İsterseniz bir çorba kaşığı aloe vera jeli ile bir fincan portakal suyunu da karıştırıp tüketebilirsiniz.

■ Aloe veranın faydalarından bir diğeri de akne ve sivilcelerle savaşmasıdır. Sivilce oluşumuna neden olan bakterilerle savaşan aloe vera akneyi de önler. Bunun için sorunlu bölgelere her gün aloe vera jeli sürmeniz yeterli olacaktır.

■ Cildi güneş yanıklarına karşı korurken, var olan güneş yanıklarını da onarma etkisi göstermektedir. Bunu sağlamasının sebebi, cildi nemlendirecek antioksidan ve mineralleri içeriğinde bulundurmasıdır. Dolayısı ile güneşin zararlı ışınları nötrleşmiş ve cilt nemli kalmış olur. Ayrıca, ince çizgi ve kırışıklıkları da aloe vera ile önleyebilirsiniz.

■ Aloe vera jelini günde 2 – 3 sefer zerdeçal ile karıştırarak birinci ve ikinci derece yanıkların üzerine uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem iyileşmeyi hızlandırma hem de deriyi sıkılaştırma özelliği göstermektedir.

■ Saçlı derideki kan dolaşımını hızlandıran aloe vera, içeriğindeki besinleri saç foliküllerine aktarır ve böylece saçların hızlı uzamasını; aynı zamanda da sağlıkla parlamasını olanaklı hale getirir. Saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak kepeklenme sorununu ve pek çok hastalığı önler.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası