Adaçayının Faydaları

Çok eski çağlardan bu yana faydaları dolayısı ile her evde kullanılmakta olan adaçayının, orta çağda her derde deva olarak isimlendirilmesi durumu söz konusu idi. Hatta insanlar evlerinin bahçelerinde adaçayı yetiştiriyorlardı. Evinin bahçesinde adaçayı yetiştirdiği halde ölen kişilerin, nasıl öldüğüne inanmak zor geliyordu. Günümüzde, ülkemizde de sıklıkla yetiştirilen, içimi kolay, çayı kurutularak hazırlanan adaçayının faydalarına, yapılan araştırmalarla her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Biz de size, hem adaçayının faydalarından, hem adaçayı zayıflatırmı sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz; hem de adaçayı nasıl demlenir sorusuna yazımız içerisinde yanıt bulabileceksiniz. O halde zengin içeriğimizi aktarmaya başlayalım ve lafı daha fazla uzatmayalım.

Adaçayının Faydaları

■ Hafızayı güçlendiren adaçayının faydaları arasında alzheimer hastalığına iyi geldiğinden de söz edilir. Dolayısı ile adaçayı beyin sağlığı için iyidir diyebiliriz.

■ Rahim ağzı problemlerinin giderilmesine katkıda bulunur. İltihap varsa söker. Çocuk sahibi olmayı kolaylaştırır. Bu anlamda günde bir fincan adaçayı önerilmektedir.

■ Menopoz döneminde kadınların karşılaşmış oldukları sıcak basması ve diğer şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

■ Halsizlik ve yorgunluk yaşayanlara dinçlik verir; zindelik kazandırır. Bu anlamda düzenli içilebilir; ancak tansiyonu düşürme etkisine sahip olduğu da unutulmamalı ve adaçayı içerken dikkatli olunmalıdır.

■ Adaçayının faydaları arasında kanı temizlemek de yer alır. Mideden kaynaklanan balgam ile solunum yolunu rahatsız eden balgamı da adaçayı tüketerek ortadan kaldırabilirsiniz.

■ Sakinleştirici özelliği bulunan adaçayı, sinirli ve gergin olduğunuz zamanlarda, bir fincan ile dahi rahatlamanıza katkı sağlayabilmektedir.

■ Bir litre suyun içerisinde seksen gram adaçayını kaynatıp içmeniz halinde, böbreklerinizde ve mesanede bulunan taşların düşürülmesine yardımcı olabilirsiniz.

■ Günde bir fincan adaçayını düzenli olarak içmeniz halinde, aşırı terleme sorununuzu azaltabilirsiniz.

■ Adaçayı ile duruladığınız saçlarınızın dökülmesi azalır. Saç tellerinin kalınlaşmasının da bu işlem ile mümkün olacağını belirtmemiz gerekir:

■ Boğaz ağrısını gidermek ve iltihaplanmayı önlemek de adaçayının faydaları arasında yer almaktadır. Bunun için kaynatmış olduğunuz adaçayı ile bademciklerinize değecek şekilde gargara yapmanız yeterli olacaktır.

■ Diş eti kanama ve çekilmelerinde de adaçayı kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için dişlerinizi fırçalayıp, sonrasında da adaçayı ile gargara yapmanız yeterli olacaktır.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Adaçayını doğru şekilde demlemek için bir takım kurallara dikkat etmek gerekiyor. Aslında bu durum şifalı bitkilerin pek çoğu için geçerli ve çoğu insan hangi bitkinin nasıl kullanılması gerektiğini tam olarak bilmiyor.

* 1 çorba kaşığı adaçayı
* 1.5 bardak su

■ Suyu kaynatıp, sonrasında da ocaktan alın.
■ Kaynamış haldeki suyun içerisine adaçayını ekleyin.
■ Bardak, cezve, ya da adaçayını her ne içerisinde hazırlıyorsanız, üzerini bir şeyle kapatıp, hava almasını önleyerek beş dakika bu şekilde beklemesini sağlayın.
■ Süreyi, adaçayının tadının acı olmaması adına aşmamaya özen gösterin. Sonrasında süzerek hazırlamış olduğunuz çayı içebilirsiniz.
Her seferinde taze olarak hazırlamanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Adaçayı Zayıflatırmı?

Evet, sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmeyen adaçayının tok tutma ve sindirim sistemini hızlandırarak yağ yakma; dolayısı ile de zayıflatma özelliği de mevcuttur.

Diyetinize adaçayı ekleyerek zayıflamak için, çayı hazırladığınız sırada içerisine bir kaç yaprak da sinameki ilave edin. Ve hazırlamış olduğunuz çayı yemeklerin sonrasında içmeye özen gösterin.

Adaçayının zararlarından söz edemeyiz. Ancak ölçüsünün kaçırılması halinde tüm bitkiler zararlı olabilmektedir. Sürekli ilaç kullanımı gerçekleştiriyorsanız, düşük tansiyona sahipseniz, şeker hastası iseniz, daha dikkatli adaçayı kullanmalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası