Uykusuzluk Nasıl Düzelir?

Günümüzde uykusuzluk pek çok kişi tarafından sık karşılaşılan problemler arasında yer alsa da, çok fazla önemsenmiyor. Aslında uykusuzluğun neden olduğu problemlerden şikayet ediliyor; ama bu sadece halk arasında yapılıyor, ve uykusuzluk çektiği için doktora giden kişi sayısı oldukça az. Oysa ki uykusuzluk problemlere neden olduğu gibi, uykusuzluğa neden olan problemler de söz konusu olabilir; ve durum kronikleşmişse, mutlaka bir doktor kontrolü gerekir. Yazımız içerisinde sizlere, uykusuzluk nasıl gider, uykusuzluk nasıl geçer, uykusuzluk nasıl düzelir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğiz.

Sağlıklı bir yetişkinin, günde ortalama 7 saat uyuması gerekiyor. 6 saatten az uyku, ve 8.5 saatten fazla uyku ise sağlıklı bulunmuyor. Pek çok kişi, 6 saatten az uyuyup da zinde olduğunu gördüğünde, bu durumu ile övünüyor; ama aslında bu durum, pek de övünülecek bir durum değil. Her ne kadar kendinizi zinde de hissetseniz yeteri kadar uyumamış oluyorsunuz. Unutmamalısınız ki uyku, vücudun bakım; ve onarımının gerçekleştirildiği dönemdir. Yeteri kadar uyunmadığında bağışıklık sistemi zayıflar; ve sonucunda pek çok hastalığa zemin hazırlanmış olunur.

İyi uyuduğunuzun göstergeleri arasında, sabah yataktan kalkarken zorlanmamak, kahvaltıyı iştahla yapmak, gün içerisinde uyuklamamak, sosyal iletişimde zorlanmamak, konsantrasyonu kolay sağlamak, dikkati toparlamak gibi unsurlardan söz etmek gerekir. Uykunun, beyin; ve beden için yenilenme süreci olduğunu belirtmedend e geçmemeliyiz. Peki uykusuzluk problemi yaşıyorsanız nelere dikkat etmelisiniz?

Uykusuzluk Nasıl Düzelir?
Uykusuzluk Nasıl Geçer?
Uykusuzluk Nasıl Gider?

• Her şeyin öncesinde karanlık bir odada uyumalısınız. Kanserden korunmanızı sağlayan hormonların, geceleri, sadece karanlıkta salgılandığını unutmamalısınız.

• Hafta sonu da dahil olmak üzere sürekli aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmaya dikkat etmelisiniz.

• Yatak odasında hiç bir elektronik cihaz; ve doğal taş bulundurmamalısınız.

• Uyumadan en az 4 saat önce, içeriğinde kafein bulunan kahve, kola, yeşil çay gibi içecekleri tüketmekten, 1 saat kala ise yemek yemekten vazgeçmelisiniz.

• Mümkünse uyumadan önce, değilse de gün içerisinde mutlaka yatak odasını havalandırın.

• Nevresimlerinizin, çarşaf; ve pijamalarınızın pamuklu olmasına özen gösterin.

• Yatağa yattığınızda, o gün içerisinde başınıza gelenleri, ya da bir gün sonra yapacaklarınızı planlamayı bırakın. Yatağın uyumak için olduğunu; o saatin de sadece uyku saati olduğunu hatırlayın.

• Uyumadan önce ılık bir duş alın.

• Eğer imkanınız varsa, bitkisel yağlarla; ya da yağlar olmasa dahi rahatlatıcı bir masaj yaptıtın. Hem duş; hem de masaj, gevşemenizi sağlayacaktır.

• Gün içerisinde şekerleme yapmayın. Bunun için ayıracağınız süre, gece uykusundan çalacağınız süre olacaktır, unutmayın.

• Uyumadan bir saat önce tüketerek, uykuya dalmanızı kolaylaştıracak şeyler: muz, kavun, süt, ayran, melisa; ve papatya çayları, badem… olarak belirtilmektedir.

• Sigara içmeyin, ya da olabildiğince azaltın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası