Uyku Sorunu Nasıl Giderilir?

Kimilerimiz uykusuzluk ile baş etmeye çalışırken, kimilerimizin de, hep uyumak istiyorum şeklinde bir yakınması bulunmaktadır. Siz de sabah uyandığınızda, yataktan çıkmak istemiyorum diyor musunuz? Aslında tüm bu yakınmaların da temelinde uykusuzluk vardır, ve bu sorunlar giderilmez ise; sonrasında ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, uyku sorunu nasıl giderilir sorusunun yanıtlarını bulabileceksiniz…

Uyku Sorunu Nasıl Giderilir?

■ Hep uyumak istiyorum diyen bir kişi, ilk olarak, akşam saatlerinde neler yediği, ve içtiğine dikkat etmelidir. Akşam yemeğinde hafif, sindirimi kolay yiyecekler tüketmelisiniz. Aksi halde, uyusanız bile, uyuduğunuz uykunun adı kaliteli uyku olmayacaktır.

■ Çay, kahve, sigara… gibi şeyleri, uyumadan en az üç saat öncesinden içmeyi bırakmalısınız. Bu içecekler, ve sigara, sizin en az yarım saat daha geç uyumanıza neden olacağı için, uyumadan ne kadar önce içilirse, o kadar iyidir.

■ Elbette çok tercih edilen bir şey değildir; ama yataktan çıkmak istemiyorum diyor, ve yetersiz uyuduğunuzu düşünüyorsanız, bu durumun sizi her geçen gün daha olumsuz etkilediğinin farkına varıyorsanız, bir doktora görünün, ve bu anlamda onun verdiği ilacı, verdiği miktarda kullanmaya özen gösterin.

Sağlıklı Uyku İçin

■ Rezene, Melisa, papatya gibi bitkilerle hazırlanan çayların sakinleştirici etkisi bulunmaktadır, ve stres ile kaygının azalmasına katkıda bulunur, daha kolay uyumanıza yardımcı olurlar. Bu nedenle, akşamları bu bitkilerle hazırlanan bir bitki çayı içmeyi deneyin.

■ Yatak odasını sadece uyku için kullanın. Bunun yanında, karanlık olmasını; ve biraz serin olmasını sağlamayı da unutmayın. Uyku sorunu nasıl giderilir sorusunun önemli yanıtlarından birisi, uyku ortamını uygun hale getirmektir.

Uyku Apnesi Belirtileri

■ Sporun sağlığa faydalarını bilmeyen yoktur. Bu faydalardan biri de kaliteli uykuyu olanaklı hale getirmesidir. Bu nedenle, günde en az yarım saat, terleyecek egzersizler yapıp yorulun, sonrasında gece daha rahat uyuyup uyuyamadığınızı gözlemleyin…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası