Uyku Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Uyku kalitesi bizim için çok fazla şey ifade eder. Her şeyin öncesinde, eğer uyku kalitesi yeterli değil ise, sabah güne dinlenmiş şekilde başlayamayız. Ve bu da bizim kötü bir gün geçirmemize, işlerimizde yeterli konsantrasyonu sağlayamamamıza neden olmaktadır. O halde, uyku kalitesi nasıl artar, uyku kalitesi nasıl arttırılır sorularının yanıtlarını bilip uygulamamız çok önemlidir. İşte biz bu yazımızda sizlere uyku kalitesini nasıl arttırabileceğinizden söz etmeye çalışacağız…

Uyku Kalitesi Nasıl Arttırılır?
Uyku Kalitesi Nasıl Artar?

Uyku kalitesini arttırmak için her şeyin öncesinde gün içerisinde olabildiğince az kafein tüketmeniz gerekmektedir. Kafein denildiğinde ise akla sadece kahve gelir. Ancak durum hiç de öyle değildir. İçeriğinde kafein bulunan bitkiler de bulunmaktadır; ve biz bu bitkileri çok da sık kullanır, genellikle çaylarını tüketiriz. Özellikle yeşil çay, içeriğinde kahveden çok daha fazla kafein bulundurur. Bu nedenle, hiç tüketmemeyi başaramazsak dahi, gün içerisinde, 15:00; ve sonrasında kafein almamaya özen göstermeliyiz. Vücuttan çok geç atılan kafeini ne kadar erken bırakırsanız, gece o kadar rahat uyursunuz.

Uyku kalitesini arttırmak için, akşam saatlerinde tükettiğiniz şekerli şeylerden; ve içeriğinde buğday bulunup, zor sindirilen besinlerden de uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü, bu tür yiyecekler vücut tarafından çok zor sindirilirler. Sindirim sisteminiz, bunları sindirebilmek için ekstra bir çaba sarf eder. Hal böyle olunca da yatağa yattığınızda uykuya dalma süreniz oldukça uzar. İşte bu nedenle, akşam tükettiğiniz şeyler olabildiğince hafif olsun, ve sindirilmesi zor şeylerden, kafeinde olduğu gibi olabildiğince erken vazgeçin…

Uyku kalitesi için, 23:00 öncesinde yatağınıza yatmış, ortam ışıklarını kapatmış, ve sesleri susturmuş olmaya dikkat etmeniz önerilmektedir. Bunun nedeni, bu saatten sonra, 01:00’a kadar olan bir zaman diliminde, derin uykuya dalmanın olanaklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı, uyku kalitesi için bu saati kaçırmadan, saat gelmeden önce yatağınıza yatmış olmanız önerilmektedir.

Uyku kalitesi nasıl artar sorusunun yanıtları arasında, beynin daha yavaş çalışmasından da söz etmek gerekmektedir. Ancak bunu nasıl sağlayacağınızı da bilmeniz gerekir. Malum teknoloji çağında yaşıyoruz. Ve bu çağda, elimizden telefonumuz, karşımızdan bilgisauarımız eksik olmuyor. Her birini kullanmak için de beynimizi çalıştırmamız gerekiyor. İşte bu nedenle, beynimizin yavaş çalışması adına, bu tür cihazlarla, uyumadan en az bir saat önce vedalaşmamız bizim için en doğru şey olarak belirtiliyor.

Akşam saatlerinde çok su içmemeniz de önemli bir diğer detay olarak belirtiliyor. Çünkü, uykunuzu her bölüp lavoboya gittiğinizde, uyku kalitesi sizin için daha da azalmış oluyor. İşte bu nedenle, gün içerisinde tüketmeniz gereken suyu, uyumadan bir kaç saat önce bitirmeye, ve, sonrasında sadece canınız su isterse içmeye dikkat etmeniz önerilmektedir.

Akşam yatmadan önce kitap okumak, günlük tutmak, ya da dua etmek de, size uyku kalitesi adına önemli bir artış olarak geri dönecektir. Bu nedenle uyumadan bir kaç dakika önce odanıza geçip, bunlardan herhangi birini yapmanızı önerebiliriz. Ayrıca, gün içerisinde şekerleme yapmaz, ve akşamları televizyon karşısında uyumazsanız da uyku kalitesinin artacağı belirtilmektedir. Yatak odasında televizyon izlememek; ya da farklı şeyler yapmadan sadece uyumak, uyku kalitesi adına önemli bir diğer detay olarak belirtilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası