Uyku Kaçıran Yiyecekler Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, uyku kaçıran yiyecekler nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan, uyku kaçıran yiyecekler; ve uykusuzluk yapan yiyecekler ile ilgili bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Eğer siz de sıklıkla uyku problemleri yaşıyorsanız, zaman kaybetmeden uykusuzluğa neden olan yiyecekleri gözden geçirin, ve akşam saatlerinde, sindirimi zor olan, midede, ve bağırsakta uzun süre kalan bu besinleri tüketmemeye çalışın…

Uyku Kaçıran Yiyecekler Nelerdir?

• İçeriğinde bulunan protein miktarı yüksek olan kırmızı et, akşam yemeğini 20:00 sonrasında yiyecek olanların tüketmemesi gereken uykusuzluk yapan yiyecekler arasında yer almaktadır. Uzun süre tok kalmak istediğimizde tüketmemizin önerildiği kırmızı et, uyuduğumuz zaman da bağırsaklarımızda olacak olması dolayısı ile, uyku kaçıran yiyecekler arasında yer almaktadır.

• İçeriğinde kafeinin bulunduğu her şeyin uykusuzluk yaptığını biliyoruz. Çikolataların içerisinde de yüksek oranda kafein bulunmaktadır; ve dolayısı ile kalp ritminin hızlanmasına neden olurlar; ve uyku jalitesinin azalması; ve uykunun kaçması kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu nedenle, akşam saatlerinde çikolata tüketerek, düşmesi gereken enerjinizi gereksiz yere yükseltip, uykunuzu kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

• İçerisinde sarımsak bulunan yiyeceklerin de uykusuzluk yapan yiyecekler arasında yer aldıklarını belirtmeden geçmemeliyiz. Özellikle mide ekşimesine neden olan, ve bu nedenle uyku kaçıran yiyecekler arasında yer alan sarımsağa, mideniz hassas ise daha da çok dikkat etmelisiniz.

• Kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olan tahıllar, özellikle kahvaltıda tüketilenlerin de uykusuzluğa neden olduğunu belirtmeliyiz. Kalorisi düşük olduğu için akşam atıştırmalıkları arasında tüketilen bu yiyeceklerden, sağlıklı bir uyku için mutlaka uzak durmalısınız.

• Şekerlemeler de, içerisinde yoğun oranda şeker bulunduğundan dolayı, uyku kalitesinin düşmesine; ve az uyumaya neden olan diğer yiyecekler arasında belirtilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası