Uyku Apnesi Belirtileri

Kaliteli uyku, her insanın gereksinimi olan; ancak herkesin yaşayamadığı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazılarımız deliksiz uyur, ancak sabahları yataktan, sanki hiç uyumamış gibi kalkmak istemez; ve bunun yanında, tüm gün de aynı uykusuzluk hali devam eder. Bu durum bazı kişilerde o derece ileridir ki, direksiyon başında uyuyan şoförler vardır; ve trafik kazalarının uyku apnesine bağlı olduğu gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle uyku apnesi tedavi edilmesi gereken bir sağlık; ve uyku problemidir. Peki uyku apnesi nasıl anlaşılır? Yazımız içerisinde uyku apnesi belirtilerini bulabileceksiniz…

Uyku Apnesi Nasıl Anlaşılır?

• Uyku apnesinde, geceleri, hasta hatırlasa da hatırlamasa da uykunun bölünmesi durumu söz konusudur. Bu nedenle bir uykusuzluk hali vardır; ve bunun telafisi, gün içerisinde sık sık uyuma isteğidir. Kadınlardan çok erkeklerin karşılaştığı bu durum, uyku apnesi belirtileri arasına, gün içerisinde sık sık, farkında olmadan uyumayı dahil eder.

• Uykusuzluk, gün içerisinde, hatta günün başından itibaren baş ağrısının gündeme gelmesine neden olabilir. Bu baş ağrısı, geceleri farkına varmadan yaşanan uykusuzluk halinin nedenidir. Bundan dolayı kişi, çok sık baş ağrısından şikayet eder.

• Geceleri uykusundan uyku apnesi dolayısı ile uyanan, ve uyandığının farkına varan kişiler, bunun sebebinin tuvalet ihtiyacı olduğunu düşünerek kalkıp lavaboya gidiyor. Oysa ki aslında kişilerin acil tuvalet gereksinimleri de bulunmuyor.

• Gün içerisinde kendinizi sürekli olarak sinirli, kaygılı, ya da farklı ruh haline sahip şekilde buluyorsanız, bunun da sizin için uyku apnesi belirtileri arasında yer aldığını bilmelisiniz. Çünkü yaşanan uykusuzluk, kişide stres; ve değişen ruh hali oluşumlarına sebep olabiliyor. Bunun sonucunda sinirli de olabiliyorsunuz.

Uyku Apnesi Nasıl Anlaşılır? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası