Sürekli Uykusuzluk Neden Olur?

Uykusuzluk, zaman zaman hepimizin başına gelen ve gün içerisinde de canımızın sıkılmasına neden olan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam kalitemizi düşürdüğünü bildiğimiz bu durum bir de sürekli hale gelirse, o zaman çok daha can sıkıcı bir hal alabilir. Şöyle ki, solunum sorunları, baş ağrısı, dikkat dağınıllığı, halsizlik, yorgunluk… hep sürekli uykusuzluk sonucu ortaya çıkmaktadır. Peki sürekli uykusuzluk neden olur? Sürekli uykusuzluğun nedenlerini, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Sürekli Uykusuzluk Neden Olur?

■ Sigaranın içeriğinde çok miktarda kimyasal madde bulunmaktadır. Bunların başında gelen Nikotinin uyarıcı etkisi vardır. Dolayısı ile uykuya dalmayı zorlaştırıp, sürekli uykusuzluğun nedenleri arasında sayılabilir.

■ Aşırı Karbonhidrat alımı da sürekli uykusuzluk için neden oluşturabilir. Aşırı karbonhidrat alımına neden olan kızarmış yiyecekler, şekerli tatlılar, makarna, pilav… gibi isimlerden, beyaz ekmekten uzak durmak önemlidir.

■ Üst düzey yönetici iseniz ya da mükemmeliyetçi bir yapınız varsa, beyin yorgunluğu dolayısı ile sürekli uykusuzluk problemi ile karşılaşabilirsiniz. Uyku sırasında problem çözüp, uyandığınızda, önceki gün çözemediğiniz sorunun çözümünü bulmuş halde iseniz, uykusuz kalmış olmasanız dahi o uyku kaliteli olmamış demektir.

■ Düzenli uykunuz yoksa, özellikle de vardiyalı çalışıyorsanız, sabahın erken saatlerinde uyumaya çalıştığınız uyku sizin için verimli olmayacaktır.

■ Hepimizin bildiği gibi, vücudumuzun bir biyolojik saati vardır. Bazen saati tam olarak doğru tahmin ettiğiniz olur, bazen aynı saatte uyanırsınız… Ancak günlerin kısalması ve gecelerin uzaması, özellikle de kış aylarına geçiş sürecinde, tıkır tıkır işleyen biyolojik saatinizin düzenini bozacaktır. Bu bozukluk, sürekli uykusuzluğun nedenleri arasında yer alır.

■ Kafeinin uyarıcı etkisi olduğunu da, tıpkı biyolojik saatimizin olduğu gibi biliyoruz. Ve bu nedenle uykuya geçişleri zorlaştırır. Bu nedenle, uyumadan en az dört saat önce, içeriğinde kafein bulunduran kahve, yeşil çay… gibi içeceklerden uzak durmamız gerekmektedir.

■ İş yaşamınız ve sosyal hayatınızda karşılaşmış olduğunuz stres de sizin uykuya dalmanızı zorlaştırır. Her ne kadar zor olsa da, hayatımızda strese neden olan şeylerden uzak durmanız önerilmektedir. En azından, en aza indirgeyebilirsiniz.

■ B12 vücut için çok büyük önem taşımaktadır. Eksikliği ise kan hücrelerinin azalmasına, sinir ve sindirim sistemi problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle B12 eksikliğiniz varsa gidermeye özen göstermelisiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası