Soğuk Algınlığını Atlatmanın Yolları

Soğuk, yağmurlu ve karlı kış günlerinde, soğuk algınlığı ile karşılaşmamız muhtemel. Üzerimizde bir kırgınlık, vücudumuzda bir ağrı, boğazımızda bir şişlik ile kendini hissettiren soğuk algınlığında hemen ilaca sarılmanın bir anlamı da yok. Soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun yanıtları arasında, soğuk algınlığını atlatmanın yollarını ilerleyen bölümlerde sizlere aktaracağız. Tamamen doğal yöntemlerle, soğuk algınlığından kurtulmak için neler yapmanız ve yapmamanız gerektiğini bilirseniz, ilaç kullanmanıza gerek kalmadan bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

■ Soğuk algınlığını atlatmanın yollarından ilki, tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bunun için bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı tuz ilave edin. Tuzu suyun içerisinde eritip, elde etmiş olduğunuz bu karışım ile gargara yapın. Boğaz ağrısı ve şişliğini böylece kısa süre içerisinde atlatabilirsiniz.

■ Soğuk hava, nemsiz hava anlamını taşımaktadır. Bu nedenle, kış aylarında nemlendirici cihazlar kullanmalı ya da bir derin olmayan kase içerisine su koyarak, bu suyu, ısınmak için kullandığınız cihazın yanına koymalısınız. Ortam ısındıkça su buharlaşacak ve ortama nem olarak yayılacaktır. Eğer nemsiz bir ortamda bulunursanız ve burnunuz kurursa, virüslere karşı daha açık bir hale gelirsiniz. Bununla birlikte zaten bir de soğuk algınlığı probleminiz varsa boğazınız daha çok ağrır ve şişer. Bu nedenle nemsiz ortamlarda kalmamaya özen gösterin.

■ Soğuk algınlığını atlatmanın yollarından bir diğeri de dinlenmektir. Bu sayede bağışıklık sisteminiz eski gücünü yeniden bulacaktır. Geceleri ortalama dokuz saat uyuyun ve bir kaç gün ağır egzersizler yapmaktan da kaçının. Göreceksiniz ki kendinizi kısa zaman içerisinde daha kolay toparlayacaksınız.

■ Soğuk algınlığında kullanacağınız antibiyotiklerin size hiç bir faydası bulunmayacaktır. Antibiyotiklerin virüsleri tedavi etme özelliği bulunmamaktadır. Bakteriyel enfeksiyonları tedavi ettikleri doğrudur; ama o zaman da bağışıklık sistemini zayıflatır, yararlı bakterilerin de vücuttan atılmasına neden olurlar. Bu nedenle basit bir soğuk algınlığında antibiyotik kullanma alışkanlığınız varsa, hemen vazgeçin.

■ Soğuk algınlığının belirtilerini gördüğünüz anda C vitaminine sarılabilirsiniz. Bunun size bir zararı yoktur antibiyotikler gibi; ama yararının da olmadığını belirtmemiz gerekir. Eğer düzenli olarak C vitamini tüketiyorsanız, soğuk algınlığı belirtilerine az rastlarsınız; ama soğuk algınlığı başladıktan sonra C vitamininin, sorunun daha kısa süre içerisinde giderileceğine dair bazı bilgiler ortada dolaşsa da, bunu netleştiren bir araştırma bulunmamaktadır.

■ Tütün ürünleri kullanmak ya da kullananların yanında bulunarak dumana maruz kalmak, burnunuzun, boğazınızın ve akciğerlerinizin daha fazla zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle soğuk algınlığında tütünden uzak durmalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası