Şeker Fazlalığı Nasıl Anlaşılır?

Şeker fazlalığı, sadece diyabet hastalarının değil, bu konuda şikayeti bulunmayanların da problemi olabilir. Ve bu durum aslında, konu hakkında fikir sahibi olmanız adına belirtiler de verir. Peki şeker fazlalığı belirtileri nelerdir? Şeker fazlalığı nasıl anlaşılır? İlerleyen bölümlerde sizlere konu hakkında bilgi aktarımında bulunmaya çalışacağız.

Şeker Fazlalığı Nasıl Anlaşılır?

■ Şeker fazlalığı söz konusu olduğunda hücrelere giremeyen Hlikoz, hücrelerin enerji alamamasına neden olur ve bu durum da sürekli bir şeyler yeme, sürekli acıkma hissini beraberinde getirir.

■ Glikozu doğru şekilde depolayıp ememeyen vücut, bu sebepten dolayı kendini sürekli olarak halsiz de hissetmektedir. Yorgunluk da şeker fazlalığı belirtilerinden bir diğeri olarak karşımıza çıkar. Ayrıca, söz konusu halsizlik ve yorgunluk da sebepsizdir.

Kan Şekeri Nasıl Ayarlanır?

■ Şeker fazlalığı dolayısı ile Glikozu ememediğini belirtmiş olduğumuz hücrelerin sağlığını korumak adına, kan sıvı ile karışır. Bu durum, hücrelerin sıvıyı da ememesine neden olur ve sık idrara çıkma hali ortaya çıkar.

■ Sık idrara çıkan ve ciddi anlamda sıvı kaybına maruz kalan vücut, bu nedenden dolayı ağız kuruluğu ve sürekli su içme isteği ile alarm verir.

■ Kan şekeri seviyesi yüksek olan vücut, bu durum sonucunda, insülin seviyesinin yetersizliği ve sık idrara çıkmanın vermiş olduğu sıvı kaybı dolayısı ile fazla kalori yakmaya başlar. Her ne kadar yüksek kalori alınsa da kilo kaybı beraberinde gelir; çünkü yağ yakımı durumu söz konusudur.

Bayram Şekeri Zararlı Mıdır?

■ Kan şekeri seviyesinin yüksek olması, kadınların daha fazla enfeksiyona bağlı hastalığa maruz kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, gerek idrar yolu enfeksiyonları, gerek mantar problemleri, şeker fazlalığında sık olarak ortaya çıkmaya başlar.

■ Yüksek kan şekeri cilt kuruluğunu beraberinde getirebilir. Cilt, vücut susuz kaldığı ve çok fazla idrara çıktığı için kuruyabilir, Sinirler zarar görür ve ter bezleri yeteri kadar çalışmaz ise cilt kuruyabilir, ya da diyabet hastalarının damar problemi olduğu için bacak derisinde dertleşmeler ve kurumalar görülebilir. Sonuç itibari ile cilt kuruluğu şeker fazlalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

■ Beyin hücrelerine de giremeyen Glikoz nedeni ile enerji elde edemeyen beyin, bunun sonucu olarak daha zor düşünebilir, geç karar verebilir ve konsantrasyon güçlüğü gibi problemler yaşayabilir.

Şeker Hastaları Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

■ Sıvı kaybının sonucu olarak bulanık görme durumu da ortaya çıkabilir. Bu durum da şeker fazlalığını işaret etmektedir.

■ Kan akışı organlarda yeterli akmadığı ve damarlar hasar gördüğü için yaraların geç iyileşmesi durumu söz konusu olabilir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası