Sağlıklı Uyku İçin

Sağlıklı uyku demek, aslında sağlıklı bir gün demek. Bu nedenle, yaz aylarında, havanın sıcak, ve nemli olması dolayısı ile sağlıklı uyku uyuyamadığımız zamanlarda kendimizi kötü hissediyoruz. Peki sağlıklı uyku için ne yapmalı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, sağlıklı uyku için yapılması gerekenleri detaylı şekilde sizlere aktarmaya çalışacağız…

Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı?

• Her gün farklı saatlerde değil, sağlıklı uyku için her gün aynı saatte uyanmalısınız.

• Uyandığınızda ilk olarak perdeleri, pencereleri açmalı; ve güneş ışığını olabildiğince içinizde hissetmelisiniz. Bu durum sizin, günü daha enerjik yaşamanızı sağlayacaktır.

• Günün daha enerjik geçebilmesi adına yapmanız gereken bir diğer şey de, derin nefesler almak olacaktır. Bunun için nefes egzersizlerini de deneyebilirsiniz.

Uykusuzluk Nasıl Düzelir?

• Sağlıklı uyku için yapılması gerekenlerden bir diğeri de kafeini olabildiğince az tüketmek. Bildiğimiz gibi kahvenin içeriğinde kafein var; ama yeşil çayda, kahvenin yarısı kadar kafein var. Bu nedenle, yeşil çayı kahveye tercih edin. Sağlıklı olması; ve antioksidan etkileri de cabası çünkü…

• Omega-3, sağlıklı uykuya katkısı bulunan yağ asitlerinden. Bu nedenle, içeriğinde omega-3 bulunduran besinleri tüketmeniz öneriliyor… Ceviz, keten tohumu, avokado, somon balığı… Omega-3 bakımından zengin isimler.

• Egzersiz yapmak da, sağlıklı uyku adına atabileceğiniz bir diğer adım. Ama uyumadan önce yoğun kardiyo egzersizleri yapmaktan kaçınmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Kaliteli Uyku İçin Ne Yapmalı?

• Gün akşam olduğunda ise, uyku saatiniz yaklaşıyor demektir. Bu nedenle, günün bu dilimini dinlenmeye ayırmanız öneriliyor. Kimi insanların yorgunluktan dolayı uyuyamadığını duymuş olabilirsiniz; ve bu size mantıklı da gelmeyebilir; ama gerçekten de sağlıklı uykuya, dinlenmiş olarak geçmenizde yarar var.

• Akşam saatlerinde yediğiniz yemeklerin de hafif olmasına dikkat edin. Sindirim sisteminiz sürekli çalışır haldeyken zaten rahat uyuyamazsınız. Bu nedenle, akşam saatlerinde salata, ve meyvelere ağırlık verebilirsiniz.

• Ve son olarak, uyumadan ortalama yarım saat önce, telefon, televizyon; ve bilgisayardan uzaklaşın, hatta bu cihazları kapatın. Daha rahat uyumanızı sağlayacağından şüpheniz olmasın…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası