Sağlığımıza Zarar Veren Alışkanlıklar

Hiç kimse hatasız değil. Sigara içilmemesi gerektiğini söyleyen, hatta hastalarına sigarayı yasaklayan doktorların sigara içtiklerine az şahit olmamışsınızdır. Ancak, biz eğri oturup doğru konuşmalı, sağlığımıza zarar veren alışkanlıkların neler olduğunu bilmeliyiz. Sağlığımızı olumsuz etkileyen davranışlar; ve sağlığımızı olumsuz etkileyen alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmamız halinde, bu davranışlarımızı değiştirmemiz daha kolay olabilir…

Sağlığımızı Olumsuz Etkileyen Davranışlar
Sağlığımızı Olumsuz Etkileyen Alışkanlıklar
Sağlığımıza Zarar Veren Alışkanlıklar

Yanlış Ayakkabı Seçimi: Pek çoğumuz bu gibi bir hata yaparız. Bizi rahatsız ediyor olsa da o topuklu ayakkabıyı mutlaka giymeliyiz mesela… Ayağımızı sıkıyor olsa da, çok para verip aldığımız spor ayakkabıdan vazgeçmemeliyiz. İşte bu gibi yanlışıklar, ayağımızın acımasına neden olur, ayağımıza ortopedik zararlar verir, ama bunun yanında eklem ağrılarına da sebep olabilir.

Gece Sık Uyanmanın Sebepleri

Antibakteriyel Jel Kullanımı: Pek çok kişinin yaptığını belki siz de yapıyor, sabundan daha etkili olduğunu düşündüğünüz bu jelleri kullanıyor olabilirsiniz… Ancak bu jellerin içeriğinde çok sayıda kimyasal madde bulunmaktadır. Bu kimyasallar, hem vücudunuzun hormon dengesini bozar, hem de, yararlı bakterilerin de zararlı olanlarla birlikte gitmesi durumunu gündeme getirir.

Saçları Çok Sık Yıkamak: Artık çoğumuz biliyoruz ki, bu yanlış, saç derisinin doğal yağ dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Çünkü her saç yıkamanızda, saç deriniz yağ üretimi gerçekleştirecektir. Öncelikle unutmamalısınız ki, saçlarınızı çok sık yıkadığınızda, ihtiyacı olan; ve aslında kendinde var olan yağ ile beslenemeyecek olan saçlarınız, bunun yanında, daha çabuk yağlanacaktır, ve ilerleyen dönemlerde kepek oluşumunun gündeme geleceğini de unutmamalısınız.

Sağlıklı Uyku İçin

Düzensiz Uyku: Yetişkin bir bireyin, günde ortalama yedi saat düzenli şekilde uyuması, aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkması gerekmektedir. Ama söz konusu bu düzen bozulacak olursa hafıza problemleri gündeme gelmeye başlar, ve bu problemler depresyondan uyku apnesine kadar pek çok sorunun nedeni arasında yer alabilir.

Hareketsiz Yaşam: Bilgisayar çağında olduğumuz bu dönemde, pek çok iş bilgisayarlar aracılığı ile gerçekleştiriliyor, ve bizler de bu bilgisayar işlerini gerçekleştiriyor, masa başı çalışıyoruz… Bu çalışma bizi hareketsizliğe itiyor; ve beraberinde diyabet; ve tansiyon hastalıklarını gündeme getiriyor. Kalp, ve damar hastalıkları; ve kolay ölüm problemleri, hareketsiz yaşam sürenlerde daha sık gündeme geliyor.

Grip Nasıl Bulaşır?

Yanlış Nefes Almak: Eğer siz nefes alırken göğsünüzü şişiriyor, omuz; ve başınız geri doğru hareket ediyorsa, siz sadece akciğerlerinizin üstünü kullanıyor, ve yanlış nefes alıyorsunuz demektir. Hem daha çok nefes almak, hem de kalp, ve damar sağlığınızı korumak için, nefes alırken karnınızı şişirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde akciğerlerinizin tamamını kullanmış olursunuz, ve diyafram kasınız aşağı doğru hareket eder…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası